Policie v Budapešti zadržela nového šéfa Maďarské gardy

- Aktuality autor: red

Maďarská policie v pátek zadržela nového velitele extremistické Maďarské gardy Józsefa Ináncsiho. Důvodem bylo podle agentury MTI zřejmě to, že na sobě měl triko s nápisem Hnutí Maďarské národní gardy.

Členové tohoto zakázaného polovojenského hnutí u páteční příležitosti oslav Dne svatého Štěpána, zakladatele uherského státu, uspořádali na budapešťském Markétině ostrově setkání.

Ináncsi je novou hlavou gard poté, co před týdnem na tuto funkci rezignoval Róbert Kiss. Důvodem jeho odchodu bylo video zveřejněné na internetu, na kterém se údajně vášnivě líbal s milenkou. Kiss je ženatý a pravicoví extremisté kladou velký důraz na tradiční hodnoty, rodinu a zbožnost. Za svým odchodem Kiss údajně vidí "židovské spiknutí".

Maďarskou gardu založilo dnes parlamentní ultrapravicového Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) v roce 2007. Hlavním cílem této polovojenské organizace bylo podle dřívějších vyjádření jejích členů změna politického režimu v zemi a sebeobrana Maďarů před údajnými útoky z okolních států, tedy Slovenska, Rumunska či Srbska, v nichž žijí početné maďarské menšiny. Členové gardy také napadali menšiny v Maďarsku, zejména Romy.

V prosinci 2008 soud rozhodl o rozpuštění gardy, její členové se však nadále scházejí s argumentem, že netvoří organizaci, ale seskupení jednotlivců, a rozhodnutí soudu se jich proto netýká. Vystupují pod upraveným názvem Maďarská národní garda.

Zdroje: ČTK