Policie požádala Sněmovnu o vydání Okamury
Kriminalisté z odboru extremismu a terorismu pražské policie požádali Poslaneckou sněmovnu o vydání předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury k trestnímu stíhání.
Podezřívají ho z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod v souvislosti s loňskou billboardovou kampaní. ČTK o žádosti, kterou kriminalisté poslali do dolní komory dnes ráno, informoval policejní mluvčí Jan Daněk. Okamura se chce k záležitosti vyjádřit odpoledne.
Žádosti o vydání poslanců k stíhání míří do sekretariátu předsedy dolní komory a odtud do mandátového a imunitního výboru. Mluvčí předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) sdělil ČTK, že žádost o Okamurovo vydání ke stíhání dorazila před 11:30 datovou schránkou a bude postoupena příslušnému výboru.
Kontroverze vyvolaly billboardy SPD před krajskými volbami. Na jenom z nich byl muž tmavé pleti se zkrvaveným nožem a v zakrvácené košili společně s textem "Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší 'chirurgové' z dovozu". Kritici reklamu označili za rasistickou, podle nich jen zbytečně strašila veřejnost. Padla trestní oznámení. Okamura označil kampaň na síti X za alegorickou, reagovala podle něho na kroky vlády, kvůli kterým budou do Česka proudit migranti. Odvolával se na schválení migračního paktu Evropské unie. Policie v polovině srpna oznámila, že kvůli plakátu zahájila úkony trestního řízení, a to pro možné podněcování k nenávisti vůči skupině osob.
Podání dalších trestních oznámení vyvolal také předvolební plakát SPD, na kterém dva romští chlapci kouřili cigaretu. Snímek vytvořila umělá inteligence. V textu stálo: "Říkají, ať chodíme do školy, ale naši to maj' na háku..." a "Podpora pouze pro rodiny, kde děti plní školní docházku!".
Volební kampaní SPD se zabývaly i soudy. Advokátka Pavla Krejčí a další lidé, které zastupovala, se u soudů v různých krajích domáhali toho, aby ochránily čestnost kampaně a zakázaly plakát s textem "Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší chirurgové z dovozu" využívat. Poukazovali i na plakát s obrázkem dvou romských chlapců s cigaretou. Krajské soudy návrhům nevyhověly. Nezasáhl ani Ústavní soud (ÚS), nenašel k tomu procesní cestu. Kritici kampaně SPD se měli podle ÚS ještě obrátit na Nejvyšší správní soud.