Policie nevyšetřila stížnost na průběh porodu. Podle ÚS pochybila

- Aktuality autor: roj

Ženu, která si marně stěžovala na to, jak s ní během porodu zacházeli v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří, podpořil Ústavní soud. Policisté i státní zástupci podle něj pochybili, když trestní oznámení, které rodička na nemocnici podala, řádně nevyšetřili a odložili ho. 

Dítě se narodilo zdravé (ilustrační snímek)

Dítě se narodilo zdravé (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

Ústavní soud tak dal za pravdu rodičce v tom, že vyšetřování policie bylo nedostatečné – opomenula například výslechy důležitých svědků, včetně rodičky a lékařky. To teď musí policisté napravit a až poté rozhodnout, zda trestní stíhání zahájí, či opět odloží.

To, zda skutečně došlo k pochybení nemocnice, však soud neřešil.

Žena tvrdí, že během porodu v lednu 2013 nastaly komplikace a lékaři začali provádět úkony bez jejího souhlasu. Mělo jít o zapovězenou Kristellerovu metodu, tedy silné tlačení na břicho, během níž může dojít k protržení dělohy. V důsledku zákroku údajně nastalo masivní krvácení. Žena tvrdí, že byla vystavena násilí a ponižujícímu jednání.

Dítě se ale narodilo zdravé a nemocnice rodiččinu stížnost odmítla jako neoprávněnou. Podobně postupovali i policisté a státní zástupci, když žena následně podala trestní oznámení.

Tagy: Česko Porod Ústavní soud novorozenec české zdravotnictví justice a soudy

Zdroje: ČTK