Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Platinové jubileum Alžběty II.: Camilla bude královnou

Platinové jubileum Alžběty II.: Camilla bude královnou
Britský princ Charles s manželkou Camillou | zdroj: Profimedia

Britská panovnice Alžběta II. si přeje, aby se po její smrti manželce jejího syna a následníka trůnu prince Charlese říkalo královna Camilla, a nikoliv princezna. Alžběta to takto jednoznačně v sobotu uvedla ve svém projevu k národu, který byl zveřejněn v předvečer výročí královniných 70 let na trůnu.

Dosud panovaly nejasnosti, jak Camillu v budoucnu oslovovat. Jedním z důvodů bylo, že před sňatkem s Charlesem byla už jednou vdaná.

„Až se můj syn Charles v plném rozsahu stane králem, vím, že jemu a jeho manželce Camille poskytnete stejnou podporu, jako jste poskytli mně. Je mým upřímným přáním, aby - až ten čas přijde - byla Camilla známa jako královna manželka, protože také ona bude pokračovat ve věrné službě (zemi),“ napsala Alžběta II. (ZDE) Charles a Camilla jsou rozhodnutím „dojatí a poctění“, uvedl jejich mluvčí.

V době sňatku Charlese a Camilly panovalo všeobecné přesvědčení, že novomanželka bude jednou oslovována princezna manželka (Princess Consort). Podle stejné logiky byl Alžbětin loni zesnulý choť Philip oslovován princ manžel (Prince Consort). Podle britských tradic by mu totiž titul krále dával nadřazenost nad královnou.

profimedia-0659861746 Alžběta II. slaví platinové jubileum - 70 let na britském trůnu | zdroj: Profimedia

Panovnice ve svém projevu vzpomíná na svého otce krále Jiřího VI., po jehož smrti v roce 1952 usedla na britský trůn, na svou matku i na manžela Philipa a lásku a podporu, kterou ji celý život zahrnoval. „Mám to štěstí, že mě má rodina vytrvale a s láskou podporuje,“ napsala.

„S potěšením obnovuji slib, který jsem vám dala v roce 1947, že zasvětím celý svůj život službě,“ napsala královna, a odmítla tak spekulace o možné abdikaci. V roce 1947, ještě před svým nástupem na trůn, tehdejší princezna řekla, že zasvětí službě celý svůj život, ať už to bude život krátký, nebo dlouhý.

Nejčtenější britský deník Daily Mail dnes vyšel s nadpisem na titulní straně „Camilla bude královnou“. Rozhodnutí panovnice interpretuje jako „důkaz trvalé náklonnosti k ženě, která učinila jejího prvorozeného syna šťastným“.

Konkurenční bulvární deník Sunday Express projev vidí jako „královnin dárek Charlesovi k platinovému jubileu“, jak se říká sedmdesátému výročí. Královna se tím podle nedělního vydání deníku snaží o hladký přechod v nástupnictví.

„Bylo to poprvé, co se královna veřejně vyjádřila k otázce, ve které nepanuje shoda od svatby Charlese a Camilly z roku 2005,“ uvádí list The Sunday Times. Královnin krok ukončil „roky sporů a nejasností“ ohledně budoucí role vévodkyně, až její manžel usedne na trůn. „Camilla získala královnin souhlas“, konstatuje The Telegraph.

Takzvané platinové výročí panovníka slaví britská monarchie poprvé. Alžběta nastoupila na trůn 6. února 1952, v den smrti svého otce krále Jiřího VI. Vzhledem k tomu, že začátek panování připadá na stejný den jako úmrtí otce, královna výročí neslaví okázale. Na dnešek nemá panovnice na programu žádné oficiální akce. Oslavy vyvrcholí na začátku června, kdy je budou doprovázet koncerty a pouliční akce.

Britské osobnosti vzdávají hold královně k výročí jejího nástupu na trůn

Princ Charles vzdal Alžbětě II. hold u příležitosti 70. výročí jejího nástupu na trůn. Podle Charlese je významné jubileum příležitostí, aby se země sjednotila a oslavila její službu vlasti. Gratulace připojují i další britské osobnosti.

Následník trůnu také poděkoval své 95leté matce za sobotní prohlášení, aby se po její smrti říkalo Camille královna. „Jsme si hluboce vědomi pocty, kterou toto přání mé matky představuje,“ uvedl Charles. „Rok tohoto bezprecedentního platinového jubilea dává příležitost k tomu, abychom se všichni společně sešli a oslavili službu královny, jejímž příkladem se budeme řídit v následujících letech,“ dodal.

Královně poslalo gratulace k výročí mnoho význačných osobností Británie. „Vzdávám hold její dlouholeté službě a těším se, až se v létě jako země sejdeme a oslavíme její historickou vládu,“ napsal na twitteru premiér Boris Johnson.

Jeho předchůdkyně v čele britské vlády Theresa Mayová panovnici označila za „výjimečnou ženu, která zasvětila život službě svému lidu“. Vůdce opozice Keir Starmer se k těmto slovům připojil a uvedl, že by rád vyjádřil hluboké poděkování za 70 let královniny „mimořádné veřejné služby“.

Zdroje: