Písemné žádost o průkazy k volbě poslanců je třeba dodat dnes

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Nejpozději dnes mohou lidé ještě doručit na obecní úřad v místě bydliště písemnou žádost o voličský průkaz. Požádat o něj mohou v případě, pokud si za týden nebudou moci vybírat hlavu státu ve své domovské obci. Pokud by to nestihli, budou mít ještě šanci do příští středy. O vydání průkazu budou ale muset požádat osobně přímo na úřadě. 

Volby

Volby,zdroj: Mediafax

Průkazy budou moci využít zejména ti, kdo o prodlouženém víkendu vyrazí na dovolenou či za příbuznými. Na poslední říjnový víkend totiž navazuje pondělní státní svátek a poté ještě dvoudenní podzimní prázdniny. 

Ve velkých městech si do minulého čtvrtka, kdy obce začaly průkazy vydávat, zatím zažádaly desítky až stovky lidí. Vyšší zájem než obvykle byl například v Pardubicích, Olomouci nebo v Havířově. Nižší v porovnání s prezidentskými volbami byl naopak v Brně nebo v Břeclavi. Podle vyjádření úředníků ale nejvíc žadatelů přijde až těsně před volbami 

Písemná žádost v listinné podobě musí obsahovat úředně ověřený podpis voliče. Může být ale také zaslána v elektronické podobě, ovšem s uznávaným elektronickým podpisem, nebo prostřednictvím datové schránky. 

Tagy: Parlamentní volby 2013

Zdroje: ČTK