Dnes je pondělí 5. května 2025., Svátek má Klaudie
Počasí dnes 11°C Občasný déšť

Piráti a SPD chtějí zpomalit růst platů politiků na mimořádné schůzi, Babiš je podpoří

2. 11. 2018 – 16:15 | Zpravodajství | šar

Piráti a SPD chtějí zpomalit růst platů politiků na mimořádné schůzi, Babiš je podpoří
Jakub Michálek (Piráti) | zdroj: Profimedia

Poslanci SPD a Piráti shromáždili 40 podpisů ke svolání mimořádné schůze sněmovny, na níž chtějí schválit zpomalení růstu platů zákonodárců po Novém roce. V pátek debatu neprosadili, protože podle vedení sněmovny neuplynula dostatečná lhůta od druhého čtení návrhu. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že ANO svolání mimořádné schůze podpoří, aby bylo možné vládní návrh schválit. 

Vrcholným politikům vzrostou příští rok platy skoro o pětinu, nebo téměř o devět procent - podle toho zda bude schválena novela, která má zvyšování jejich odměn od příštího roku zpomalit. Letos politikům vzrostly platy asi o sedm procent. Politikům spolu s platy stoupnou i měsíční náhrady. I jejich výše bude záviset na to, zda bude platová novela účinná.

Pokud novela od ledna platit nebude, což je vzhledem k postupu jejího schvalování možné, měsíční plat řadového poslance a senátora by se měl zvýšit podle výpočtu ČTK o 14 700 korun na 90 600 korun. Předloha, kterou předložila ještě jednobarevná vláda ANO, by růst zbrzdila na 6500 korun navíc. Základní odměna zákonodárce by potom činila 82 400 korun.

Prezident by bral 302 tisíc korun, nebo 274 500 korun. Měsíční odměna by se mu tedy zvýšila o 49 200 korun, nebo o 21 700 korun. Ministři a místopředsedové parlamentních komor by si polepšili o 28 100 korun měsíčně na 172 800 korun, nebo o 12 400 korun na 157 100 korun.

Premiér a předsedové Senátu a Poslanecké sněmovny by si měsíčně přišli na 243 300 korun, nebo na 221 200 korun. Růst by činil 39 700 korun, nebo 17 600 korun. 

Žádost o svolání mimořádné schůze plánují předkladatelé odevzdat vedení dolní komory v příštím týdnu, aby termín odpovídal lhůtám projednávání vládní novely upravující růst platů zákonodárců. Mimořádná schůze by se tak mohla konat v pátek 16. listopadu.

Babiš, který je nyní v zahraničí, řekl, že o situaci mluvil s předsedou klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem. Ten mu vysvětlil, že návrh Pirátů nebyl hlasovatelný kvůli jednacím lhůtám a že poslanci ANO vládní návrh podpoří. "Poslanci hnutí ANO budou hlasovat pro návrh vlády, tudíž pro snížení platů. Určitě podpoříme tu mimořádnou schůzi," uvedl Babiš. Dodal, že Piráti si vládní návrh přisvojili.

Hnutí SPD Tomia Okamura navrhuje zmrazit platy vrcholných politiků na další tři roky. Piráti je chtějí počítat z průměrné mzdy v celé ekonomice, nikoli z průměru ve veřejné sféře, jak je tomu nyní. Novinářům to řekli šéfové klubů Jakub Michálek (Piráti) a Radim Fiala (SPD). Navíc by podle Michálka měli poslanci a senátoři čerpat nemocenskou stejně jako zaměstnanci.

Pokud změnu zákonodárci neprosadí do konce roku, platy jim automaticky vzrostou po 1. lednu. Piráti a SPD proto chtějí novelu projednat co nejrychleji. Poslanecké úpravy podali v úterý, kdy se odehrálo druhé čtení návrhu zákona. Pokud by se mimořádná schůze nesešla, Sněmovna by novelu podle plánu mohla schvalovat zřejmě na příští schůzi, která začíná 3. prosince. Senát by už pak měl málo času na potvrzení návrhu do konce roku.

Výbory návrhy Pirátů a SPD nepodpořily. Doporučily plénu přijmout vládní předlohu beze změn. Michálek obhajoval svůj požadavek argumentem, že když vláda zvýší platy učitelům a státním zaměstnancům, zvyšuje tím i platy politiků. Současný systém stanovování platů politiků někteří poslanci hájili. Připomínali, že jde o automat, aby politici do svých platů nezasahovali.

Předchozí článek

Hlavní problém metropole? Zelenobílý postrach!

Následující článek

Sjednotil je boj proti nacismu, rozdělil nástup komunismu. Peripetie českých dějin v životech dvou historiků