Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Pehe: Bojím se hněvu mladých. Nezažili zlo, nemají zábrany

Pehe: Bojím se hněvu mladých. Nezažili zlo, nemají zábrany
zdroj: Mediafax

V loňském roce ParlamentníListy.cz zaznamenaly a informovaly o celé řadě různých iniciativ a snah o protesty proti vládě, proti reformám i proti všemu. Některé měly hojnou podporu i účast, jiné končily neúspěchem. O neúspěchu přitom hovořili v závěru roku nakonec i odboráři, kteří navrhovali jeden čas i generální stávku. Podle politologa Jiřího Peheho však ani tento rok nebude patřit k nejklidnějším.

Poté, co se ukázalo, že je podpora odborářů a jejich snah od široké veřejnosti mizivá, rozhodli se stáhnout ze svých odbojných aktivit a mohlo se tak zdát, že Česko čeká v tomto ohledu klidný rok bez protestů a demonstrací. Po prvních týdnech nového roku to však vypadá, že na klid se tak zcela spoléhat nelze - jak ve světě, tak i u nás.

Velký zájem ze strany veřejnosti totiž vzbudila a stále budí takzvaná Holešovská výzva - která plánuje na 28. ledna velkou Celostátní konferenci všech sdružení, iniciativ, odborů i hnutí. Liší se od ostatních tím, že vyzývá k sjednocení - a v tom může mít daleko větší šance k realizování svých záměrů vedoucích ke změně politického klimatu v zemi. Ponechme nyní stranou oprávněnost akce, její vyhlídky na úspěch i to, co může zemi přinést či v čem ji naopak poškodit. ParlamentníListy.cz se zajímaly o to, do jaké míry se dá očekávat, že budou tyto snahy narůstat a jaká s sebou nesou rizika.