Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Pecina: Sobotka vůbec neměl být předseda. Válčit se Zemanem nemá smysl

Pecina: Sobotka vůbec neměl být předseda. Válčit se Zemanem nemá smysl
Martin Pecina | zdroj: Profimedia

ROZHOVOR. Ministr Rusnokovy vlády Martin Pecina přiblížil, jak vypadá aktuální situace na Ministerstvu vnitra a okomentoval nadcházející hlasování o důvěře vlády. Prozemanovské hlasy uvnitř ČSSD bere jako zadostiučinění a doufá, že brzký pád současného Bohuslava Sobotky povede ke konsolidaci jak ČSSD, tak i levice.

Co se změnilo na Ministerstvu vnitra od chvíle, co jste odešel?

Překvapilo mě, že tady ministrovi dramaticky ubylo práce. Po Langerovi tady zůstala hromada práce a člověk byl zahlcen úřednickými postupy. Po pánech Johnovi a Kubicem je situace odlišná, mám víc času na vytváření koncepcí a nejsem úplně zabit operativou.

To zní jako pochvala pro ministry Kubiceho a Johna.

To nevím, ale za pana Langera si tady úředníci zvykli, že ministr toho tady hodně udělá a hodně rozhodne. Ať byl Ivan Langer jakýkoliv, byl to workholik, kdežto za těch minulých ministrů se naučili úředníci tyto ministry neobtěžovat, takže je teď opět musím uvádět do stavu, kdy zase ministr rozhoduje. Nevím, jestli jde o pochvalu nebo výtku mých předchůdců, určitě ale jde o odlišný styl práce.

Existuje zde něco, co se vám přebíralo těžce?

Velmi svízelná situace je s evropskými fondy. Operační střediska, která vznikla za Langera a za mě byla posunuta dál, jsou nyní po třech letech v podstatě ve stejném bodu, když jsem odcházel. Tato věc se bude velmi těžce stíhat.

Jaké jsou vaše hlavní priority?

Chtěl bych ministerstvo rozumně úřednicky spravovat, aby nedocházelo k žádným extempore. To, co bych chtěl změnit a musím změnit, je migrační a azylová politika. Jedná se o věc, na kterou si stěžují velvyslanci a upozorňují mě, že ta situace je velice špatná. Česko v tomto patří mezi nejpřísnější země a nejedná se o nelegální migranty, ale o lidi, kteří sem přijdou zastupovat velké firmy nebo například o studenty. Mezi další pilíře patří boj proti extremismu a již zmiňované čerpání evropských dotací.

Jak obyčejný občan na ulici pozná, že se změnil ministr vnitra?

Myslím, že bude větší klid v problematických lokalitách, tam to poznají. A tam, kde se nic nedělo, je dobře, když lidé žádnou změnu nezaregistrují.

Zbývá pár hodin do hlasování o důvěře vlády, jste z toho nervózní?

Nevím, proč bych měl být nervózní. Kdyby šlo o mou existenci a byl bych celý život politikem – jak se říká, narodil bych se na Sněmovní 4 a myslel si, že svět se celý odehrává mezi Sněmovní 1 a Sněmovní 4, pak bych se nejspíš obával, že se může jít o konec mé kariéry. Já byl ale požádán, abych sem přišel spravovat úřednický rezort na pár měsíců. Jestli důvěru získáme, zůstaneme do května, pokud ne, zůstaneme do září či října, kdy bude sestavena nová vláda. Tak či tak se na mém angažmá nic nemění.

Zdroje: