Papež František byl převezen do římské nemocnice na vyšetření
![Papež František byl převezen do římské nemocnice na vyšetření](https://im.tiscali.cz/press/2014/10/05/430629-papez-4928x3280.jpg?1587596281.0)
Papež František, který má chřipku, byl převezen do římské nemocnice na vyšetření, informovala dnes agentura ANSA. Sedmaosmdesátiletý papež předtím vynechal předčítání na generální audienci, pověřil tímto úkolem svého asistenta a věřícím sdělil, že mu stále není dobře.
Papež, který měl v poslední době řadu zdravotních problémů, zrušil v sobotu a v pondělí své schůzky kvůli tomu, co Vatikán označil za lehkou chřipku. V neděli ale jako obvykle promluvil k davům na Svatopetrském náměstí.
"Drazí bratři a sestry, jsem stále trochu nachlazený," řekl František při dnešní audienci a oznámil, že za něj zhruba jednu stránku textu přečte jeho asistent. Papež na konci audience promluvil, aby pozdravil některé věřící, podle agentury Reuters zněl jeho hlas ochraptěle a trochu kašlal.
Papež v posledních měsících opakovaně trpěl zdravotními problémy a v listopadu byl nucen zrušit některé své aktivity kvůli potížím s dýcháním. Vyšetření tehdy vyloučilo plicní komplikace. Františkovi byla v mládí, kdy ještě žil v rodné Argentině, odstraněna část jedné plíce, i proto je náchylnější k infekcím dýchacích cest.
V prosinci zrušil papež kvůli následkům chřipky a zánětu plic plánovanou cestu na klimatický summit COP28 v Dubaji. Kromě toho má František problémy kvůli chronickým bolestem kolena, příležitostně proto používá invalidní vozík.