Pákistánský Tálibán zaútočil na letiště v Karáčí a zabil 26 lidí

- Aktuality autor: Michal Polák

Na letiště v pákistánském Karáčí zaútočila pákistánská odnož Tálibánu. V pětihodinové noční bitvě přišlo o život 26 lidí a 14 osob utrpělo zranění, tvrdí agentura Reuters. Ráno armáda ohlásila, že má letiště pod kontrolou, avšak podle zdrojů agentury AFP ráno palba začala znovu. 

Pákistánská armáda zasahuje proti talibanu

Pákistánská armáda zasahuje proti talibanu,zdroj: Profimedia.cz

Letiště, které spojuje osmnáctimilionové město a ekonomickou metropoli Pákistánu se světem, v důsledku útoku pozastavilo všechny lety a provoz bude podle úřadů obnoven nejdříve dnes večer. 

"Spáchali jsme tento útok na karáčské letiště jako vzkaz pákistánské vládě, že jsme stále naživu. Je to reakce na zabíjení nevinných lidí pumovými útoky na jejich vesnice," citoval Reuters mluvčího Tálibánu. Podle AFP se Taliban mstí za smrt svého velitele Hakimulláha Mahsúda, který zemřel při loňském útoku amerického bezpilotního letounu. 

AFP také připomíná, že vláda premiéra Naváze Šarífa se snaží zapojit Tálibán do rozhovorů, aby ukončila roky bojů s těmito radikály. 

Dobře promyšlený útok

Útočníci byli podle bezpečnostních sil převlečeni za příslušníky policejní hlídky a vyzbrojeni střelnými zbraněmi, raketomety a výbušninami. "Byli dobře vycvičeni. Plán jejich útoky byl velmi dobře promyšlený," citovala AP představitele místních úřadů. Chtěli zničit některá letadla, ale podle něj se jim to nepodařilo. 

Mezi mrtvými je také deset útočníků, většina ostatních obětí jsou členové ochranky letiště. Sedm z členů Tálibánu padlo v palbě, tři se zabili sami, když aktivovali výbušniny, které měli u sebe. 

Kromě střelby zazněly z letiště také dva silné výbuchy a v televizních záběrech byl vidět požár. "Oblast osvobozena. Žádné škody na letadlech. Požár, který byl již uhašen, nepostihl nějaké letadlo, ale jednu budovy. Všechna hlavní centra (letiště) jsou neporušena. Útočníci byli zatlačeni do dvou oblastí a zlikvidováni," citovaly agentury mluvčího armády, která pomáhala policii. Násilí vypuklo na méně používaném terminálu pro lety VIP.

Tagy: terorismus Pákistán Taliban Karáčí

Zdroje: ČTK