'Osvětimský účetní' se odvolal. Čtyři roky vězení mu přijdou moc
21. 7. 2015 – 11:49 | Zpravodajství | roj

Bývalý dozorce v koncentračním táboře Osvětim Oskar Gröning podal odvolání proti čtyřletému trestu vězení, ke kterému byl odsouzen minulou středu. Trest se zdá jeho obhájcům příliš vysoký, požadovali pro něj zproštění viny. Gröning zůstane na svobodě, dokud soud jeho odvolání neprojedná. Vzhledem k vysokému věku je pravděpodobné, že do vězení vůbec nenastoupí.
Trest čtyři roky odnětí svobody uložil čtyřiadevadesátiletému Gröningovi soud v severoněmeckém Lüneburgu za jeho podíl na zabití 300 tisíc maďarských Židů, kteří zemřeli v Osvětimi v plynových komorách v období mezi květnem a červencem 1944.
Jeden z Gröningových advokátů Hans Holtermann v pondělí oznámil, že se tým obhájců rozhodl nyní odvolat k vyšší soudní instanci. Během tříměsíčního soudního procesu obhajoba namítala, že Gröningova role ve vyhlazovacím táboře v nacisty okupovaném Polsku byla "druhořadá", a požadovala zproštění viny.
Podle prokuratury i podle svého prohlášení se Gröning neúčastnil přímo násilností, pracoval prý pouze na odklízení zavazadel deportovaných vězňů a v evidenci. Média ho proto označují za osvětimského účetního. Podle obžaloby však svou prací podporoval systematické vyvražďování; proto čelil obvinění z napomáhání k trestnému činu.
Soud nakonec udělil Gröningovi vyšší než 3,5letý trest, který požadovala prokuratura. Podle soudu totiž dozorce dobrovolně přijal "bezpečnou úřednickou práci v mašinérii určené výhradně k zabíjení" lidských bytostí.
Gröning nebyl během procesu ve vazbě a na svobodě podle agentury AP zůstane, dokud soud neprojedná jeho odvolání. Vzhledem k vysokému věku a zhoršujícímu se zdraví odsouzeného existují vážné pochybnosti, že Gröning vůbec do vězení nastoupí. Rozhodnout o tom musí státní zastupitelství.