OSN: Syrská vláda i její odpůrci páchají zločiny. 20 tisíc lidí přišlo o život

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Syrský režim prezidenta Bašára Asada a s ním spřízněné milice šabíha se během mnohaměsíčních nepokojů v zemi dopustily válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, včetně vražd a mučení. Válečné zločiny ale spáchali také povstalci bojující proti syrské vládě, i když ne tak závažné. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes v Ženevě zveřejnila skupina expertů OSN.

Mezi zločiny, které odborníci provládní straně přičítají, patří vedle vražd a mučení také sexuální násilí, svévolné zatýkání, drancování nebo ničení majetku. Pravděpodobně se na nich podíleli lidé z nejvyšších pater syrské vlády a armády, uvádějí experti. Z konkrétních činů vyšetřovali například masakr v Húle, kde podle nich na konci května síly podporující Asada zabily přes 100 civilistů, z nichž téměř polovina byly děti.

Zločinů, včetně vražd a mučení, se dopustili i rebelové, i když prý nedosáhly takové závažnosti, četnosti a rozsahu, citovala z více než stostránkové zprávy agentura Reuters. 
Vyšetřovatelé OSN nyní chtějí vysoké komisařce OSN pro lidská práva Navi Pillayové předložit seznam lidí a jednotek podezřelých ze spáchání zločinů proti lidskosti. Vyzvali také šéfa OSN Pan Ki-muna, aby jejich zprávu předložil Radě bezpečnosti OSN. Ta by podle nich měla přijmout odpovídající opatření.

Již přes 20 tisíc civilistů přišlo o život

Skupina odborníků, kterou jmenovala Rada OSN pro lidská práva, při formulování závěrů vycházela zejména z více než 1000 rozhovorů. Přístup do Sýrie podle agentury AP prakticky neměla, byl tam vpuštěn pouze její předseda.

Při násilnostech, které v této blízkovýchodní zemi propukly loni v březnu, zahynulo podle odhadů opozičníků již přes 20.000 lidí, většinou civilistů.

Tagy: Sýrie násilí zlociny OSN

Zdroje: ČTK