OPEC kvůli libyjské krizi zřejmě přehodnotí těžbu ropy

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ropné státy kvůli krizi v Libyi uvažují o svolání schůzky Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která by projednala možnost zvýšení těžby ropy. Agentuře Reuters to řekl zdroj z italské vlády.

Libye je třetím největším producentem ropy v Africe. Nepokoje v zemi vedly k nárůstu cen ropy na 2,5letá maxima. 

"V (saúdskoarabském) Rijádu se konají neformální schůzky zemí produkujících ropu s cílem zhodnotit situaci a rozhodnout, zda svolat oficiální zasedání OPEC k diskuzi o tom, zda zvýšit produkci," uvedl zdroj. Dodal, že ropné země mají rovněž obavy ohledně činnosti spekulantů s cenami ropy. 

Nedostatek ropy na trhu není

Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu a přírodních zdrojů Alí Ibráhím Nuajmí nicméně uvedl, že OPEC žádné mimořádné setkání před plánovanou červnovou konferencí nechystá. Jeho náměstek již v pondělí upozornil, že zásobování trhu je dostatečné. 

Saúdská Arábie nyní v Rijádu hostí Mezinárodní energetické fórum. "Pokud bude na trhu nedostatek, OPEC ho doplní. Právě teď žádný nedostatek není," řekl agentuře Reuters jeden z delegátů. 

Libye je významným dodavatelem ropy i zemního plynu do Itálie. Ta dnes uvedla, že je připravena čerpat plyn z nouzových rezerv, pokud budou dodávky z Libye přerušeny. Itálie má údajně zásoby ropy na 90 dnů a zásoby plynu na 30 dnů. Dodávky z námořních ropných terminálů v Libyi byly podle zdroje z italské vlády přerušeny. "Situace je znepokojivá," uvedl zdroj.

Tagy: ropa tezba Libye

Zdroje: ČTK