Dnes je pondělí 16. května 2022., Svátek má Přemysl
Počasí dnes 27°C Oblačno

ODS se Klausův nápad na definitivní zamítnutí eura líbí

ODS se Klausův nápad na definitivní zamítnutí eura líbí
zdroj: Mediafax

Podle prezidenta Václava Klause i České národní banky by bylo dobré, aby si Česko v Evropské unii vyjednalo výjimku, která by zaručila, že ČR nebude povinna přijmout euro. ParlamentníListy.cz se dotazovaly předáků ODS, zda s takovým postojem prezidenta souhlasí.

„Je nulová šance to prosadit," řekl premiér Petr Nečas pro Lidové noviny. Klaus a ČNB mají dojem, že je vhodná doba říct si o výjimku, až se bude na německou žádost otvírat Lisabonská smlouva a bude se do ní vkládat permanentní záchranný mechanismus pro krachující země eurozóny. Centrální banka zpracovala analýzu, jak se povinnosti euro přijmout zbavit. Analýza inspirovala také prezidenta k sepsání dopisu premiérovi Nečasovi.

Zrušit i bruselské centrální plánování

Občanským demokratům se ale na rozdíl od Nečase víceméně Klausův nápad líbí. „Já jsem rozhodně pro. Euro je konstruktivistická měna, která se neosvědčila. Je jen otázkou, zda se spíše eurozóna do té doby, než bychom něco takového navrhli, nerozpadne," řekl serveru ParlamentníListy.cz člen senátního Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Petr Pakosta.

„Pokud se bude otevírat primární právo, není od věci také uvažovat o tom, že by se v unii zrušilo to, co se neosvědčilo. Tedy centralistické socialistické plánování a potlačování demokracie a suverenity národních států. Zachovat by se mělo to, co se osvědčilo, tedy dobrovolná spolupráce nezávislých států a volný obchod," dodal Pakosta.

Celý článek na ParlamentniListy.cz