Dnes je úterý 17. května 2022., Svátek má Aneta
Počasí dnes 19°C Dešťové přeháňky

ODS i TOP 09 dochází trpělivost: VV by měly odejít z vlády

ODS i TOP 09 dochází trpělivost: VV by měly odejít z vlády
zdroj: Mediafax

Některým zástupcům koaličních stran už se skandály zmítanými VV došla trpělivost. Tato strana by tak podle nich měla opustit vládu. Spolupráci si prý nedokáže představit předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Ač nejnovější nahrávka, která unikla z nitra VV, kromě nepříjemností zatím existenci vládní koalice neohrozila, koaliční partneři této strany, tedy zástupci ODS a TOP 09, už začali hovořit o možném odchodu Véček z vlády.

Pospíšil už na to nemá nervy

"Nahraný rozhovor osobně považuji za mimořádně závažný, budeme se na grémiu bavit, jak dál postupovat. Nemohu ani vyloučit variantu ukončení spolupráce s Věcmi veřejnými," uvedl pro Mladou frontu Dnes ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Nečase nahrávka nezajímá

Ten však v čele ODS zůstává zatím s tak radikálním názorem sám. Například premiér Petr Nečas, který se zotavuje z lékařského zákroku, vzkázal, že jej svět tajných nahvárek nezajímá.

Pospíšil má ale pomyslného spojence v čele TOP 09. Je jím předseda poslanců této strany Petr Gazdík.

Spolupráce jen těžko, říká Gazdík

"Pokud to VV nevysvětlí, tak jás i těžko dovedu představit spolupráci," uvedl pro deník s tím, že další zveřejněná nahrávka poškodila obraz koalice tak, že se stává naprosto nevěrohodnou.

Shnilá Véčka

"Tato strana, která si dala do štítu boj s korupcí, tam (na nahrávce, pozn. aut.) mluví o čarování se svým financováním. Ona má být první, kdo okamžitě vystoupí av še zveřejní,a by vyvrátila veškerá podezření. Tady je cosi shnilého," uvedl Gazdík v rozhovoru pro MF Dnes.

Vláda se přitom za ani ne rok své existence potýkala už s řadou skandálů. Dotkla se jí třeba aféra kolem exministra životního prostředí Pavla Drobila, Alexandra Vondry (oba ODS) nebo již několika nahrávek kolem financování a poměrů ve Věcech veřejných.