Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Smíšené přeháňky

Odevzdáním černých skříněk rebelové zřejmě pomohli Rusku

Odevzdáním černých skříněk rebelové zřejmě pomohli Rusku
Alexandr Borodaj (vlevo), šéf samozvané Doněcké republiky, a zástupce malajsijské armády Mohamed Sakri (vpravo) | zdroj: Isifa.com

Mezinárodní společenství vystupňovalo tlak na Rusko po havárii malajsijského boeingu na východě Ukrajiny, kterým zmítají boje mezi proruskými rebely a ukrajinskými jednotkami. Odevzdáním černých skříněk Malajsii ovšem radikálové možná udělali Moskvě službu, upozorňuje britský deník The Guardian. 

Britští politici by sice rádi viděli, jak unie uvaluje na Rusko ekonomické sankce, zároveň si ale uvědomují, že další postihy pro Moskvu by mohly kontraproduktivně ovlivnit postup vyšetřování pádu Boeingu 777, což dělá starosti Nizozemsku.

Rozhovory mezi proruskými ozbrojenci a Malajsijci trvaly podle Guardianu 12 hodin a nakonec tedy vedly k předání černých skříněk malajsijské straně. Tento krok separatistů dává za pravdu těm, kteří tvrdí, že "další sankce můžou zkomplikovat spolupráci ze strany Ruska", jak uvádí britský list The Independent.

Brusel zřejmě podle deníku není připraven podvolit se tlaku Washingtonu a Londýna a uvalit na Rusko třetí várku sankcí, které by postihly energetické a finanční společnosti. Významnou roli v tom zřejmě hrají Francie a Německo, které mají s Ruskem větší ekonomické svazky.

Další sankce by mohly být na obtíž i Nizozemcům, kteří při havárii letounu přišli o 193 svých občanů. Nizozemsku jde v tuto chvíli především o návrat těl do vlasti a vyšetřování incidentu. Pokud by to sankce měly zkomplikovat, což je pravděpodobné, Nizozemci by to nepodpořili.

Situace se ale může každou chvílí změnit. Tragédie malajsijského boeingu, který byl zřejmě sestřelen proruskými radikály, nejspíš představuje zlom nejen co do situace na východě Ukrajiny, ale i v rámci vztahů Západu s Ruskem. 

Zdroje:
The Guardian, Vlastní, The Independent