Odešla jsem ze strany prolezlé korupcí, říká poslankyně, která napadala gaye

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Poslankyně Pavlína Nytrová, která na sebe upozornila slovy o tom, že homosexuálové budou chtít legalizovat sex s dětmi, v prosinci vystoupila ze sociální demokracie. Rozhodla se tak proto, že je strana podle ní "prolezlá" korupcí. Členkou poslaneckého klubu ČSSD a poslankyní zůstává. 

Poslankyně Pavlína Nytrová vystoupila z ČSSD

Poslankyně Pavlína Nytrová vystoupila z ČSSD,zdroj: Profimedia.cz

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka si myslí, že rozhodnutí poslankyně je důsledkem jejího dlouhodobého sporu s organizací ČSSD v okrese Frýdek-Místek. Nytrová podle něj bude nadále podporovat politiku sociální demokracie ve Sněmovně. "Z pohledu síly poslaneckého klubu nebo stability vlády toto její rozhodnutí nemá žádný vliv," řekl Sobotka v České televizi. Slova poslankyně o korupci v ČSSD nekomentoval.

"Já to beru na vědomí," uvedl šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák. Řekl, že pokud bude poslankyně jednat v souladu se závěry klubu, nevidí důvod k jejímu odchodu z něj. "Druhá věc jsou její ostrá vyjádření. Pokud by to takhle pokračovalo, tak bych měl problém s ní takto spolupracovat," uvedl.

O svých podezřeních by Nytrová podle Sklenáka měla informovat policii, nebo s podobnými prohlášeními přestat. Předseda rozpočtového výboru Václav Votava by považoval za slušnost, kdyby o svém rozhodnutí informovala napřed ostatní poslance.

"Nekalé praktiky bující v sociální demokracii"

Nytrová uvedla, že o svém kroku v úterý informovala Sobotku. "Hlavním důvodem jsou podivné způsoby, styl a nekalé praktiky, které v posledních letech bují v sociální demokracii," napsala.

Ve straně je podle ní politická korupce na všech úrovních. Projevuje se například "trafikami" i podporou lidí, kteří v zastupitelstvech hlasují často v neprospěch voličů, vysvětlila. Poslankyně v prohlášení upozornila na několik problémů ve Frýdku-Místku. Na celostátní úrovni podle ní uzavírají ministerstva poradenské smlouvy se členy ČSSD a spřízněnými osobami.

"Přesto, že jsem na popsané nešvary několik let opakovaně poukazovala, situace ve straně se nezměnila. Nekalé praktiky ji stále poškozují, ztrácí své voliče a pomalu a jistě se řítí na samotné politické dno," uvedla Nytrová.

Za slova o homosexuálech se neomluvila, stojí si za nimi

Poslankyně se loni přes Sobotkovu výzvu za svá slova o homosexuálech neomluvila. Novinářům řekla, že její formulace sice byla tvrdá, ale že si za ní stojí. Chtěla prý upozornit na ohrožení tradiční rodiny. Zvýšený výskyt pedofilie a drogových a alkoholových závislostí u homosexuálů podle ní prokazují studie.

Odchody ze stran se v tomto funkčním období Sněmovny týkaly hlavně hnutí Úsvit, který po vnitřním rozkolu opustil i zakladatel Tomio Okamura a založil seskupení Svoboda a přímá demokracie. Z Úsvitu odešli i Jaroslav Holík, Radim Fiala či Petr Adam, v jeho poslaneckém klubu nejsou už ani Milan Šarapatka a Karel Pražák. Karel Fiedler zamířil do hnutí Řád národa - Vlastenecká unie.

Klub ODS v lednu 2014 opustil bývalý místopředseda strany Jiří Pospíšil, který později odešel i ze Sněmovny, neboť byl zvolen do Evropského parlamentu na kandidátce TOP 09. Loni v létě opustila ANO poslankyně Kristýna Zelienková, Karel Tureček v polovině roku 2015 zase odešel z TOP 09 a loni v dubnu vstoupil do klubu poslanců ANO.

Tagy: ČSSD Česko domácí česká politika

Zdroje: ČTK