Odchod knížete? To by pro TOP 09 byla velká rána

- Aktuality autor: red

POLITOLOGOVÉ Už je to víc než rok od doby, kdy poslanci TOP 09 usedli do sněmovních křesel. Oproti skandály poznamenaným Věcem veřejným a částečně i ODS se projekt Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga zřejmě pevně usadil na české politické scéně.

Ptali jsme se politologů, zda je pravděpodobné, že se postupem času TOP 09 stane největší pravicovou stranou a jak ustojí případný odchod Karla Schwarzenberga. Téma se točilo i kolem koaličního potenciálu strany. Lze si do budoucna představit vládu TOP 09 a ČSSD?

Dvakrát pozor

Politolog Jiří Koubek z FF UK si nemyslí, že TOP 09 nahradí ODS v pozici hlavního aktéra pravice, přestože ze všech předchozích pokusů (ODA, US, 4K) se k tomu dostala nejblíže.

,,Faktický vůdce a zkušený ex-lidovec Kalousek si dobře uvědomuje nutnost alespoň elementárního zakořenění strany "v terénu". To byla dosud silná devíza právě ODS a jejích lokálně-klientelistických vazeb. I tak je třeba číst Kalouskovu pragmatickou alianci s "nezávislými" starosty," vysvětluje Koubek.

Tento aspekt má však podle politologa ale i svou odvrácenou stranu. ,,Šikovný předvolební tah, který nejkonzervativnější pravici vynesl nečekané hlasy i v tak nepravicových oblastech jako ve Vlašimi, Hrádku nad Nisou či Světlé nad Sázavou, se do budoucna může ukázat slabinou. Stačí, aby si "starostové" (mimochodem silnější parlamentní skupina než kdysi SZ) uvědomili svou potenciální sílu a aby objevili rušivé prvky tohoto sňatku z rozumu," předvídá Koubek možný vývoj.

Celý článek na ParlamentniListy.cz

Zdroje: ČTK