Na blokovanou lokalitu na Šumavě přijeli dřevorubci a lesní strážci

- Aktuality autor: red

Až na dvě desítky aut s dřevorubci, lesními strážci a členy Informační a strážní služby Národního parku Šumava přijely dnes ráno na lokalitu Na Ztraceném nedaleko Modravy, kterou od 15. července blokují ekologičtí aktivisté před kácením kůrovcem napadených stromů.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

ČTK o tom informoval mluvčí blokády Mojmír Vlašín.

Přestože park minulý týden ohlásil, že do lokality se těžaři vrátí až v polovině týdne, aktivisté s pokusem o zahájení těžby už dnes počítali. Na místo proto přišli časně ráno. Momentálně jich tu jsou asi dvě desítky, další mají ještě přijít. "Pokoušejí se páskami vymezit plochy, kde chtějí kácet. Už se pokusili i o pokácení jednoho stromu, ale aktivisté byli rychlejší a strom obsadili," popsal postup lesních strážců a dřevařů Vlašín.

Aktivisté se hodlají zdržovat uvnitř vymezeného území, a bránit tak kácení. Lesní dělník totiž nesmí porážet stromy, když se v prostoru pohybuje cizí osoba. "Budeme stát u každého stromu, který budou chtít pokácet," řekl Vlašín. Podle něj jsou údajně v záloze připraveni policisté, kteří by měli v případě potřeby na místo přijet. Klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová to ale nepotvrdila. "Zatím nám nebylo nic hlášeno," řekla.

Musí se začít s kácením, uvedla Správa

Aktivisté trvají na tom, že správa parku nemá právo v lokalitě kácet. I když dříve bezzásahové území bylo letos převedeno z první do druhé zásahové zóny, správa parku si prý nevyřídila nutné výjimky na použití intenzivních technologií a na zásah do biotopu zvláště chráněných druhů, tvrdí Vlašín. Případ aktivisté nahlásili policii, která se jím stále zabývá, stejně jako Česká inspekce životního prostředí, na kterou se rovněž obrátili.

Správa parku minulý týden uvedla, že tento týden se musí Na Ztraceném začít s kácením. K poražení je tu označeno asi 3000 stromů. Jinak se z nich začne brzo masivně šířit kůrovec do okolních lesů. Ohrožené jsou například lesy patřící Kašperským Horám, tvrdí správci parku i zástupci města.

Minulý týden v blokované lokalitě několik dělníků loupalo kůru ze stojících stromů, tomu aktivisté nebránili, i když je to podle nich zbytečné. Z monitorování vývoje kůrovce je údajně patrné, že v horní části koruny je brouk vyvinutější než dole v kmeni. Z vršku koruny má podle lesníků vylétnout na konci tohoto týdne. I pokud by odtud vyletěl, jsou správci parku připraveni radikální zásah provést. Protože z 99 procent kmene kůrovec ještě nepoletí. Ve spodních částech kmene mnohdy není ani kukla. Proto bude zásah velmi efektivní a zachrání další lesní porosty, které na lokalitu navazují, řekl minulý týden mluvčí parku Pavel Pechoušek. Za plánovaný zásah se postavil Svaz obcí Národního parku Šumava.

Tagy: Šumava modrava

Zdroje: ČTK