Odbory chystají další akce proti vládě, ve hře jsou stávky v dopravě

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Odboráři chystají další akce proti vládě. Ve hře jsou stávky v dopravě i demonstrace. Dnes po jednání odborů to řekl předák Koalice dopravních odborových svazů (KDOS) Luboš Pomajbík. Podle jeho mínění by protest měl být do půlky května. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) dnes oznámila, že nebude dál chodit na tripartitu. K jednacímu stolu se vrátí, až vláda zastaví své reformy, či až u něj bude sedět jiný kabinet. Uvedl to šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil. Podle premiéra Petra Nečase předáci vyhrocují napětí, vláda chce s odbory dál jednat.

Předáci ČMKOS a KDOS uvedli, že by připravované protesty měly být bolestivější než ty dosavadní. Podle Pomajbíka není důvod je příliš odkládat a "čekat měsíc".

"Termín zatím nemáme. Je řada návrhů," uvedl po jednání ČMKOS a KDOS Zavadil. Ve hře jsou stávky v dopravě, a to regionální, pražská, celonárodní i na železnici. Trvat by mohly pár hodin, ale i několik dní. Soustředit by se mohly i do určitých dnů, popsal Pomajbík. Dodal, že všechny akce se nemusí konat naráz. O podobě protestu budou odbory dál jednat, a to i se zástupci iniciativ. S nimi tvoří platformu Stop vládě, která pořádala sobotní demonstraci v Praze. Žádá demisi vlády a předčasné volby.

Podle Zavadila zástupci ČMKOS nebudou také dál chodit na tripartitu. Chtějí se na ni vrátit tehdy, pokud vláda zastaví své reformy, či odstoupí. V tom případě by jednali až s dalším kabinetem.

Nečas: Odbory jsou propojeny s levicí

Premiér a šéf ODS Nečas dnes uvedl, že odbory jsou úzce propojeny s levicovou politickou scénou a z jejich rozhodnutí čiší politická militantnost. "My je nemůžeme přimět, aby chodily na jednání tripartity. Vláda byla, je a bude připravena jednat. Ten, kdo vyhrocuje napětí, jsou jednoznačně odboroví předáci," řekl předseda vlády novinářům.

Podle vicepremiéra a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga nemají odbory právo mluvit do podoby kabinetu. "Měli bychom se každý držet svého kopyta," uvedl s tím, že je nepřípustné, aby odbory rozhodovaly o sestavení vlády a vláda o vedení odborů. "To bychom měli dodržovat, aby demokracie fungovala," soudí.

Podle odborářů byla sobotní stotisícová demonstrace největším protestem od listopadu 1989 a dala odborům a aktivistům další mandát od veřejnosti k pokračování akcí proti vládě. Premiér i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) po sobotní demonstraci řekli, že reformy i úspory jsou nutné a kabinet v nich bude pokračovat. Zda má k tomu vláda dostatečnou podporu ve sněmovně, se ukáže v pátek, kdy by měla dolní komora hlasovat o důvěře vládě.

Tagy: stávka Vláda protest demonstrace odbory

Zdroje: ČTK