Dnes je středa 25. května 2022., Svátek má Viola
Počasí dnes 19°C Občasný déšť

Odborář Dušek: Česko možná čeká nepřetržitá stávka

Odborář Dušek: Česko možná čeká nepřetržitá stávka
zdroj: tisková zpráva

Čtvrteční stávka zaměstnanců v dopravě možná neproběhne. ČR ale podle odboráře Jaromíra Duška čeká něco mnohem horšího. Pokud bude sněmovna činit problémy při přehlasování Senátu a prezidentského veta, jsou dopraváci připraveni stávkovat nepřetržitě.

Právě časově neomezená stávka bude podle Jaromíra Duška nejdiskutovanější variantou, nad kterou se odpoledne možná shodnou odbory. Pracovníci v dopravě by podle tohoto scénáře odvolali čtvrteční stávku.

A v momentě, kdy by si nebyli jisti přehlasováním stanoviska horní komory parlamentu a prezidenta Václava Klause, nastoupili by do časově neomezené stávky. Chtějí tak zohlednit iniciativu premiéra Jana Fischera i včerejší kladný výsledek hlasování ve sněmovně.

Pokud se to zadrhne, zastavíme neomezeně dopravu

V Česku je ale třístupňový systém schvalování zákonů. „Kde máme jistotu, že proběhnou dvě řádné schůze, na kterých lze toto přehlasovat? Pokud se to tedy zadrhne, zastavíme dopravu do té doby, než s tím něco udělají," vzkázal poslancům přes ParlamentniListy.cz Dušek.

Jediné, co odboráře přesvědčí k odvolání čtvrteční stávky, je pak jasné stanovisko tří poslaneckých klubů ČSSD, KSČM a lidovců, že zařídí 101 hlasů pro přehlasování. „Sám jste viděl, kolik tam bylo včera poslanců a kolik jich hlasovalo. Na překonání prezidentského veta ale potřebují absolutní většinu," vysvětlil Dušek.

Lidovci: Většinu zařídíme

Lidovci již dříve avizovali, že potřebnou sněmovní většinu zařídí, pokud odbory stávku odvolají. Na to ale dopraváci nechtějí slyšet. „Neříká se tomuhle vydírání? Nelíbí se nám, když si nějaký pidiklub ve sněmovně postaví hlavu a zakazuje nám pokračovat v sociálním dialogu stávkou," zlobí se legendární odborář.

V tomto dialogu chtějí odboráři pokračovat poté, co se k zaměstnaneckým benefitům vyjádřil prezident Klaus i předseda Senátu Přemysl Sobotka. Oba požadavky odborů podporované stávkou v úterý razantně odmítli. „Vůbec nás postoj pana prezidenta nepřekvapuje. Chová se podle ústavy, tam je napsáno, že nezodpovídá za své myšlenky a činy," uvedl Dušek. Míní tím zřejmě článek ústavy 54, který říká, že prezident není z výkonu své funkce odpovědný.

Právě veto prezidenta by podle Duška mohlo znamenat definitivní tečku za vládní a poslaneckou iniciativou.

                                                                                                                       www.parlamentnilisty.cz