Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Obdrželi jsme důležitý dopis, který se týká zdraví Miloše Zemana. Podívejte se na něj

Obdrželi jsme důležitý dopis, který se týká zdraví Miloše Zemana. Podívejte se na něj
Miloš Zeman | zdroj: Profimedia

Kancelář prezidenta republiky je pohoršena tím, jakým způsobem psalo Tiscali.cz o úrazu prezidenta Miloše Zemana, k němuž došlo začátkem listopadu. A žádá zveřejnění odpovědi podle tiskového zákona. Příslušný dopis do redakce Tiscali.cz nepřišel běžnou poštou, dopravil jej osobně "hradní" kurýr.

Časopis Týden přinesl 4. listopadu informace o tom, jakým způsobem se zřejmě odehrál úraz prezidenta Miloše Zemana, kdy si v noci poranil nohu, když šel na toaletu. Zeman se následně měsíc z úrazu zotavoval a kromě jiného byl upoután i na invalidní vozík. Tiscali.cz pak tuto informaci Týdne převzaly v rámci monitoringu s tím, že vždy uváděly, že informace jsou převzaté.

Celý dopis najdete na konci článku

Jenže podle kancléře Pražského hradu Vratislava Mynáře se i Tiscali.cz dopustila spekulace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, přičemž jsou informace vymyšlené, nepodložené a urážející.

„Obracím se na vás touto cestou z pověření prezidenta republiky ve výše nadepsané záležitosti a v reakci na vámi vydané články pod názvem ´Zeman zkolaboval, prý se opil, cituje časopis své zdroje. Ministr to popírá´ a ´Prezident zkolaboval, sestry nesmí mluvit, píše server. Jenže...´ ve kterých byly převzaty nepravdivé informace a bylo citováno z článku vydaného časopisem Týden ze dne 4.11. 2013,“ píše Mynář.

Podle něj na našem portálu byly uvedené informace v citovaném článku, týkající se zdravotního stavu prezidenta, které se nezakládají na pravdě, hrubou urážkou na cti a důstojnosti hlavy státu, tedy osoby, která zasluhuje určitého respektu, vážnosti a úcty.

Podstoupil vyšetření na traumatologické ambulanci

„V noci ze dne 29.10. 2013 na 30.10. 2013 se prezident republiky zranil, když po probuzení uprostřed noci vstal a jdoucí po tmě do vedlejší místnosti nešťastně zakopnul o koberec. V důsledku následného pádu si pan prezident poranil pravé koleno takovým způsobem, že musel bezprostředně vyhledat lékařskou pomoc a podstoupit vyšetření na traumatologické ambulanci ortopedické kliniky ve Fakultní nemocnici Motol, kde bylo provedeno sonografické a rentgenové vyšetření pravého kolene, současně byly provedeny laboratorní testy, které vylučují přítomnost alkoholu v krvi. Rovněž byla provedena tzv. punkce kolene,“ píše Mynář.

Podle něj ještě dne 30. 10. 2013 ve večerních hodinách navštívil prezident Fakultní nemocnici Motol na převaz a kontrolu kolene.

„Vzhledem k celkovému zdravotnímu stavu pana prezidenta, kdy trpí cukrovkou a je kuřák a v důsledku lékařsky prokázaného výskytu krevní sraženiny, která byla odstraněna punkcí, musel pan prezident podstoupit interní cévní a kompletní laboratorní vyšetření a také vyšetření magnetickou rezonancí. Dále bylo panu prezidentovi doporučeno dodržovat klidový režim a používat invalidní vozík, aby bylo minimalizováno zatížení dolních končetin. Po dobu pracovní neschopnosti je pan prezident podroben pravidelné lékařské péči,“ uvádí dále v dopise kancléř.

Dle jeho slov jsou všechny osoby z blízkého okolí prezidenta od samého počátku s jeho zdravotním stavem detailně seznámeny a mají o jeho zdravotním stavu pravdivé informace.

V článcích byly nepravdivé informace

„V článcích na portálu Tiscali.cz, proti kterým tato odpověď směřuje, byly o zdravotním stavu pana prezidenta uvedeny nepravdivé informace, a to bez jakékoliv snahy redakce ověřit si skutečná fakta. Informace o zdravotním stavu pana prezidenta uvedené v článcích na portálu Tiscali.cz byly převzaté od nedůvěryhodného zdroje, který nemá a nemůže mít o zdravotním stavu pana prezidenta relevantní informace,“ doplňuje Mynář.

Na závěr uvádí: „Jakékoliv na portálu Tiscali.cz uveřejněné informace a sdělení o zdravotním stavu pana prezidenta, které uvádí, že prodělal kolaps organismu, mrtvici, byl při pádu na koleno opilý, či měl poraněný obličej, jsou vymyšlené, nepodložené, na cti utrhačné, urážející a nelze si je vysvětlit jinak, než že cílem těchto informací a sdělení je poškození cti a důstojnosti osoby pana prezidenta a tím i poškození cti a důstojnosti pana prezidenta jako hlavy státu.“

Podle Mynáře je tato odpověď zveřejněna k žádosti vedoucího Kanceláře prezidenta republiky z pověření prezidenta republiky.

V článku zveřejněném 4. listopadu jsme uvedli, že oficiální vysvětlení úrazu kolene prezidenta Miloše Zemana sice zní, že si v noci nerozsvítil a zakopl o shrnutý koberec, čímž si přivodil nepěkný pád, ovšem časopis Týden měl tehdy prý informace od vlastních zdrojů z prezidentova okolí. Ty tvrdily, že situace je mnohem vážnější.

„Ani sled událostí neodpovídá banálnímu zakopnutí. Prezident v noci z úterý na středu údajně nezakopl, ale zkolaboval,“ uvedl Týden s tím, že na Zemanově zdravotním stavu se prý podepsala nejen cukrovka, ale také nadměrné pracovní vytížení během předvolební kampaně.

Jeden ze zdrojů Týdne, který si rovněž přál zachovat anonymitu, označil ale tehdy za původce prezidentových aktuálních potíží alkohol. „Prezident se opil a upadl na koleno. Ochranka ho objevila až po několika hodinách s pomláceným obličejem, proto všechna ta vyšetření. Lékaři se obávali, zda prezident neutrpěl krvácení do mozku, případně otřes mozku," uvedl pro Týden zdroj.

Mynář-dopis1 zdroj: tisková zpráva

Mynář-dopis2 zdroj: tisková zpráva

Mynář-dopis3 zdroj: tisková zpráva

Zdroje: