Dnes je sobota 23. září 2023., Svátek má Berta
Počasí dnes 18°C Dešťové přeháňky

Aktualizováno: Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje se stal Jan Krkoška, Vondrák rezignoval

Aktualizováno: Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje se stal Jan Krkoška, Vondrák rezignoval
Jan Krkoška | zdroj: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

Moravskoslezským hejtmanem dnes zastupitelé zvolili náměstka pro regionální rozvoj a turistický ruch Jana Krkošku (ANO). Ve funkci nahradil Iva Vondráka (zvolen za ANO), který na začátku jednání zastupitelstva rezignoval. Vondrák kraj vedl od roku 2016. Krkošku podpořilo 44 zastupitelů, proti jich bylo pět a hlasování se zdrželo 13 zastupitelů.

Vondrák své rozhodnutí odejít z čela kraje oznámil na začátku jednání krajského zastupitelstva. Hrozilo mu totiž, že ho dnes zastupitelstvo odvolá. Spolu s tehdejším ostravským primátorem Tomášem Macurou (tehdy ANO) podpořil v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. Hnutí ANO, které kritizoval, opustil Vondrák už v únoru, stejně jako poslanecký klub ANO. Po svém odchodu z hnutí ale doufal, že v čele kraje zůstane až do konce funkčního období. Krajské volby se konají příští rok.

Čtyřiašedesátiletý hejtman a poslanec Vondrák zastával pozici hejtmana od roku 2016. Ještě před posledním březnovým zasedáním zastupitelstva ho klub krajských zastupitelů hnutí ANO podpořil a Vondrák zůstával v čele kraje. Na tehdejším jednání zastupitelstva nepadl žádný návrh na jeho odchod z funkce. V květnu byl Vondrák odvolán z čela sněmovního školského výboru.

Ještě počátkem minulého týdne předseda krajského klubu hnutí ANO Josef Bělica popíral, že by se klub na svém jednání zabýval otázkou Vondrákova odchodu z čela kraje. Někteří zastupitelé však posléze hovořili o tom, že se otázka podpory Vondrákovi na jednání klubu řešila, ale jeho odchod tehdy nepodpořila dostatečně silná většina. Před dnešním jednáním krajských zastupitelů se začalo mluvit o návrhu na Vondrákovo odvolání a obměně v čele kraje.

Podpory Pavla Vondrák nelituje

Podpory Pavla Vondrák podle svého vyjádření nikdy nelitoval. „Udělal bych to znovu, a to z toho důvodu, že jsem cítil za povinnost říct, že prostě takový člověk (Andrej Babiš) nemůže být na Hradě, takový člověk nemůže být prezidentem. Prezidentem musí být někdo, kdo skutečně má tu noblesu a má pozici někoho, kdo si stojí za svým názorem a nemění ho tak, jak je potřeba,“ řekl Vondrák novinářům. Znovu připomněl, že od počátku poukazoval na to, že jde o jeho osobní názor, nikoli názor hnutí.

Důvody ke své rezignaci označil za zjevné. „My jsme v podstatě byli ostrakizováni, to znamená ta skupinka, která byla kolem Tomáše Macury, a ta, která je tady kolem mě. Už jsme neviděli jinou možnost než toto řešení. Je mi to líto, protože jsem se domníval, že si za ta dvě volební období můžeme na konci podat ruce s tím, že jsme udělali, co jsme mohli. Takhle to má příchuť, která skutečně je hořká a určitě nepomohla Moravskoslezskému kraji,“ řekl ke své rezignaci.

profimedia-0765923919 Petr Pavel a Ivo Vondrák | zdroj: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

V kraji po volbách utvořilo koalici ANO, ODS kandidující společně s TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu měla koalice po volbách převahu 46 hlasů, tedy poměrně silnou většinu. Kolik hlasů nyní koalice má, není zatím zcela jasné.

Už minulý týden krajský klub hnutí ANO vyloučil ze svých řad zastupitele Kateřinu Šebestovou a Ondřeje Němečka, kteří coby ostravští zastupitelé podporovali Macuru a už dříve opustili i ostravský klub zastupitelů hnutí ANO. Podle informací ČTK zůstalo v krajském zastupitelském klubu ANO 19 zastupitelů.

Po volbách získalo hnutí ANO 24 mandátů. ODS obsadila deset míst, lidovci sedm a ČSSD pět. V opozici skončili Piráti s devíti mandáty, komunisté se čtyřmi místy a SPD, která po volbách měla šest křesel, ale pět zastupitelů je nyní bez politické příslušnosti.

Krkoška: Pod Vondrákovým vedením se kraj dynamicky posunul

Krkoška se stal krajským zastupitelem stejně jako Vondrák v roce 2016. Už v prvním funkčním období se stal náměstkem a staral se o regionální rozvoj a turistický ruch, náměstkem zůstal i po volbách v roce 2020 a na starosti měl stejný resort. Krkoška v minulosti působil jako obchodní ředitel, byl také místostarostou Krnova na Bruntálsku a dosud je v Krnově členem rady města. Je rovněž předsedou Rady pro cestovní ruch Euroregionu Praděd.

Krkoška po zvolení poděkoval Vondrákovi. Řekl, že pod jeho vedením se kraj dynamicky posunul. Nový hejtman připomněl, že po boku Vondráka prožil sedm let, ale před časem se politicky názorově rozešli. „Jeho práce si ale nesmírně vážím a tato situace je nelehká,“ uvedl Krkoška, který zvolení hejtmanem vnímá jako závazek vůči občanům. Dodal, že je týmovým hráčem a je připraven se dál soustředit na priority koaličního programu. Novou náměstkyní místo Krkošky zastupitelé zvolili Šárku Šimoňákovou (ANO). 

Zdroje: