Nový centrální registr vozidel zkolaboval první den provozu

- Aktuality autor: Michal Polák

Desítky lidí ráno stálo v Brně frontu na registru vozidel. Kvůli technickému výpadku nefunguje nový systém, a lidé tak nemohou například dělat změny v technických průkazech nebo přihlašovat auta.

Lidé si berou pořadová čísla, podle nichž se budou vyřizovat žádosti po spuštění systému. Termín spuštění nelze zatím odhadnout, řekl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

"Číselný pořadník bude platit, až se systém spustí. I kdyby to mělo být třeba následující den," řekl Žára. Chyba v systému je celostátní a podle techniků zatím nelze odhadnout datum spuštění registru. Lidé zatím nemohou přihlašovat nová auta, dělat změny v technických průkazech, přihlásit auto ze zahraničí a podobně.

Nový registr je pomalejší

Ve starém systému brněnští úředníci odbavili kolem 400 lidí denně. Po spuštění nového systému podle Žáry bude vše zřejmě pomalejší. "Odhaduji, že v prvních dnech odbavíme kolem 300 lidí denně," řekl. Nový systém funguje na bázi internetu, což může podle mluvčího přinést další problémy. Práce bude zřejmě pomalejší a při výpadku sítě nebudou moci úředníci dělat změny.

Dosavadní systém registru byl mimo internet a v minulém týdnu prošel plánovanou odstávkou. Během ní do něj z evidence ministerstva vnitra převedlo 14,5 milionu záznamů o 7,5 milionu vozidel, které jezdí po českých silnicích. Registr se s novým systémem převádí z ministerstva vnitra na resort dopravy, náklady činily 47 milionů Kč.

Tagy: Brno auta registr vozidla

Zdroje: ČTK