Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes 0°C Skoro jasno

Nejlépe prý platí skupina Penta. Průměrná mzda je tu skoro 400 tisíc

Nejlépe prý platí skupina Penta. Průměrná mzda je tu skoro 400 tisíc
Ilustrační fotografie | zdroj: ThinkStock

Nejlépe platící firmou v České republice je investiční skupina Penta Investments. Průměrná mzda je 389 tisíc korun. O 75 nejlépe odměňujících firem v Česku píše MF DNES.

Nejvyšší průměrné mzdy jsou ve firmách, kde je vysoký podíl vysoce kvalifikovaných zaměstnanců. Například v IT nebo investičních společnostech. Takových odborníků stále není dostatek, a to vytváří tlak na výši mezd. „U poradenských firem jsou “výrobním nástrojem“ špičkoví lidé s odbornými znalostmi. Principem odměňování je participace těchto odborníků na výsledku,“ říká Jan Bubeník z Bubenik Partners.

Až s velkým odstupem za investiční skupinou Penta Investments se umístily tradiční světové značky jako je Microsoft nebo McKisey&Company. Mzdu nad 100 000,- Kč měsíčně vyplácí pětadvacet firem v zemi a nejvyšší platy stále rostou. Před deseti lety bylo takových firem deset a meziročně se mzdy zvýšily o 10 procent.

Chybí tuzemští výrobci

Mladá fronta DNES sestavuje žebříček na základě údajů z výročních zpráv tisíce firem, které mají více než 50 zaměstnanců. Společnostmi, které dobře platí jsou zejména IT společnosti, investiční banky či poradenské firmy. V těchto oborech pracuje mnoho kvalifikovaných lidí. Skupinu vysoce příjmových skupin mají i všechny velké společnosti. U nich však mzdový průměr „rozředí“ větší počet nízkopříjmových povolání zastoupených v podniku. Proto v žebříčku nejsou žádní velcí tuzemští výrobci.

K firmám, které se umístily na předním místě žebříčku dále patří např.: IBM, Dell či technologická společnost EMC Czech Republic. „Odměňování u obchodníků se skládá z 50 procent pevné a 50 procent pohyblivé složky U systémových inženýrů je to 70 ke 30. Pohyblivá složka je na bázi plnění kvartálních cílů a rovněž se odvíjí od obchodních výsledků pobočky,“ vysvětlila Petra Adamová, marketingová manažerka EMC Czech Republic.

Zdroje: