Česká ekonomika bude letos stagnovat, vyhlídky zhoršil Brusel

- Aktuality autor: Michal Polák

AKTUALIZOVÁNO. Evropská komise dnes výrazně zhoršila výhled české ekonomiky pro letošní rok. Zatímco ještě v listopadu počítala s růstem hrubého domácího produktu o 0,7 procenta, podle nové prognózy letos hospodářství čeká stagnace.

Výhled Bruselu je také horší než očekávání českého ministerstva financí, které na konci ledna předpovědělo růst o 0,2 procenta.

"Prognóza Evropské komise není překvapivá, je v zásadě stejná jako lednová prognóza MF. Obojí se dá nazvat termínem stagnace," uvedl dnes ministr financí Miroslav Kalousek. Zároveň upozornil, že obě prognózy jsou zatíženy velmi silnými riziky směrem dolů. To znamená, že by vývoj mohl být postupně horší, což souvisí se situací v eurozóně a důvěrou finančních trhů v eurozónu. "To že prognózy předvídají stagnaci, je z mého pohledu ještě optimistický scénář a byl bych rád, kdyby zůstal zachován," dodal ministr.

Brusel předpovídá propad české ekonomiky

Výhledy komise snížila i celé EU, která bude podle ní v tomto roce stagnovat, i eurozóně, což je klíčové odbytiště české proexportně orientované ekonomiky. V jejím případě Brusel předvídá pro letošek propad o 0,3 procenta. Například Německo, které představuje zásadní oblast pro český vývoz, by si mělo udržet letos růst, a to o 0,6 procenta.

"Na základě šetření mezi našimi členskými podniky, z nichž většina exportuje na trhy eurozóny, hovoříme o kladné nule vývoje českého HDP již od konce loňského roku. Zhoršený výhled eurozóny, což je náš nejvýznamnější trh, nepřináší proto žádné větší překvapení. Naznačuje však narůst rizik dalšího vývoje," uvedl dnes mluvčí Svazu průmyslu a dopravy. Eurozóna ve své kondici a v tempech růstu ekonomické výkonnosti bude podle svazu slabší než Česká republika.

Aktuální krátkodobé ekonomické ukazatele ovšem podle hlavního ekonoma Patria Finance naznačují trochu jiný obraz než prognóza EK a dávají naději, že situace v eurozóně i střední Evropě bude nakonec o něco lepší. "Prognóza je totiž reakcí na zhoršení ekonomické situace v závěru loňského roku a obavy z negativních dopadů dluhové krize. V tomto smyslu je prognóza Evropské komise možná až příliš opatrná. Dovedu si představit, že letos se naopak v průběhu roku budou prognózy postupně zlepšovat," upozornil Marek.

Čtěte také: Před summitem EU se sejdou ministři financí eurozóny

Komise podotkla, že data o spotřebitelské důvěře v Česku ukazují na pokles výdajů domácností na počátku letošního roku.

"Odráží to zhoršování podmínek na pracovním trhu a růstu mezd na úrovni centrální vlády," uvedla komise v jednostránkové analýze k ČR. Spotřebitelskou poptávku navíc zasáhne zvýšení DPH u potravin a vybraných služeb. U investic se očekává, že oživí až ve druhé polovině roku.

Inflace v loňském roce v České republice dosáhla 2,1 procenta a letos by podle prognózy měla vystoupat až na tři procenta.

Česká národní banka ve své lednové prognóze počítá letos se stagnací ekonomiky a příští rok s růstem o 1,9 procenta. Loni v listopadu přitom ČNB počítala letos s růstem o 1,2 procenta a příští rok o 2,7 procenta.

Tagy: ekonomika stagnace

Zdroje: ČTK