Návrh EK posuzovat rozpočty zemí se ČSSD líbí, ODS ne

- Aktuality autor: red

Návrh Evropské komise, aby státní rozpočty všech členských zemí EU ještě před jejich schvalováním v národních parlamentech posuzovala Evropská unie, vzbudil odlišné reakce dvou největších českých politických stran.

Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka je logické a užitečné, že unie hledá po zkušenosti s Řeckem způsob, jak členské státy více kontrolovat. Lídr ODS Petr Nečas naopak míní, že opakování řecké krize lze zabránit jinými způsoby. Je podle něj nepřijatelné, aby EU zasahovala do suverenity států tím, že bude "předschvalovat" jejich rozpočty. 

"Tvorba návrhu rozpočtu je zcela v kompetenci vlády jednotlivých zemí a (ne)schvalování rozpočtu je jejich výsadním právem. Tím, že chce EU vstupovat do tohoto suverénního procesu a rozpočet posuzovat, se staví do pozice arbitra správnosti hospodářské politiky jednotlivých zemí," uvedl Nečas. 

Podle lídra ODS je pochopitelné, že příklad Řecka a dalších zemí vyvolává v Bruselu obavy. Reakce má být ale přiměřená a nesmí nabourávat suverenitu členských států, míní. "To samozřejmě nevylučuje zvýšený tlak Evropské unie na členské státy, aby si samy schválily vlastní přísná rozpočtová pravidla. V případě České republiky již ODS dlouhodobě prosazuje schválení finanční ústavy," dodal.

"Já docela rozumím tomu, že EU musí hledat způsoby, jak kontrolovat to, co se především v eurozóně v poslední době dělo. Protože se v Řecku bohužel podvádělo a lhalo při předkládání údajů o státním rozpočtu, a bylo naprosto trestuhodné, že se to trpělo," prohlásil Zaorálek. Podle něj je proto logické, že unie nyní hledá cesty k větší integraci a zabránění toho, co se stalo. 

Připomněl dřívější kritiku sociální demokracie na adresu vlády Mirka Topolánka (ODS) a zejména tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska. Šlo hlavně o návrh rozpočtu na loňský rok, který počítal s růstem o 4,8 procenta, zatímco ekonomika se o zhruba více než čtyři procenta propadla. Rozpočet místo plánovaného schodku 38 miliard skončil deficitem přes 192 miliard korun. 

"Kdyby Evropská unie byla tehdy v roli, kdy by nám k tomu dala stanovisko a řekla, že je to prostě skandál, tak by to bylo prostě jenom dobře. A my bychom mohli s tím stanoviskem pracovat," prohlásil Zaorálek. "To, že nad tím musí být kontrola, je jasné," zdůraznil. 

Podle KSČM nemůže jít o schvalování národních rozpočtů v Bruselu, ale jen doporučení k nim. "KSČM bude suverenitu ČR v oblasti rozpočtové politiky bránit, protože to považuje za významný nástroj hospodářské a sociální politiky země," uvedl ekonomický expert strany Jiří Dolejš

Pokud by s návrhem EK souhlasily členské státy EU, unie by měla začít posuzovat rozpočty členských zemí od začátku příštího roku. Ministerstvo financí bere návrh jako námět na diskusi. "Zatím nemáme k dispozici detailní ucelený návrh. Je nutno podotknout, že státní rozpočet je plně v kompetenci suverénních vlád a národních parlamentů, takže předpokládáme, že posouzení Evropské komise by muselo mít pouze doporučující charakter," uvedl ve středu mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Tagy: ČSSD ODS paroubek

Zdroje: ČTK