Na Šumavě spadla Cessna, jeden člověk nepřežil

- Aktuality autor: red

U rozhledny v Javorníku na Prachaticku havarovalo ve čtvrtek malé letadlo Cessna. Na palubě byli dva lidé. Jeden člen posádky zemřel, pilotka bojuje v nemocnici o život.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Stav zraněné ženy je kritický. Záchranáři se dlouho pokoušeli o resuscitaci obou lidí, informoval operační důstojník krajských hasičů. "Na místě byli nalezeni dva členové posádky havarovaného letadla nejevící známky života," doplnil ředitel záchranné služby Marek Slabý.

U jednoho člověka byly oživovací pokusy neúspěšné, asi čtyřicetiletá žena byla v kritickém stavu převezena do českobudějovické nemocnice, řekl Slabý. 

"Žena byla vrtulníkem transportována na ARO českobudějovické nemocnice s těžkými poraněními zasahujícími všechny orgánové systémy. Je v kritickém stavu. Druhý pacient svým poraněním podlehl," dodal ředitel.

Mluvčí českobudějovické nemocnice Jan Dušek po 17:00 řekl, že pacientka je na anesteziologicko-resuscitačním oddělení ve vážném stavu. "V současné chvíli jsou zajišťovány její životní funkce," doplnil. 

Letadlo typu Cessna 150 havarovalo podle policejního mluvčího Milana Bajcury asi sto metrů od rozhledny v nepřístupném zalesněném terénu. Při havárii zahynul starší muž. Na místo se přesouvají letečtí inspektoři, kteří budou spolu s policií příčinu nehody šetřit, doplnil Bajcura.

Cessnu pilotovala žena, měla oprávnění. Může za nehodu mlha?

Cessna pilotovaná ženou odletěla z letiště Aviatického klubu v Roudnici nad Labem údajně do Strakonic, kde nabrala pasažéra.

Spolu pak letěli nad Šumavu. Žena měla oprávnění soukromého pilota letounu, byla pro let tedy plně kvalifikovaná. Uvedl to Adam Soukup z Aviatického klubu, kterému letadlo patřilo. 

Příčinou nehody mohla být s největší pravděpodobností mlha. "Zřejmě vletěli do mlhy, do mraku, což se nemělo stát a v tom kopcovitém terénu nestoupali a narazili do kopce," uvedl Soukup s tím, že to jsou jen spekulace a přesnou příčinu určí až letečtí inspektoři.

Tagy: nehoda letadlo Šumava cessna

Zdroje: ČTK