Na stavbě kosmodromu v Rusku stávkují dělníci. Někteří protestně hladoví

- Aktuality autor: pal

Stovka stavbařů, která se podílí na stavbě nového ruského kosmodromu Vostočnyj, od soboty stávkuje. Někteří dělníci dokonce zahájili hladovku. Jedna z dodavatelských společností jim totiž nezaplatila za práci a dluží jim dohromady 14 milionů rublů (přes šest milionů korun). Stavba nového kosmodromu, který má být chloubou ruské kosmonautiky, se tak zpozdí.

Stavbu nového kosmodromu provázejí problémy

Stavbu nového kosmodromu provázejí problémy,zdroj: Profimedia.cz

Projekt nového kosmodromu je kvůli problémům s výplatami ve čtyřměsíčním skluzu. Úřady v amurské oblasti, kde se staví nová chlouba ruské kosmonautiky, slíbily, že do 10. dubna dostane všech 214 dělníků zaplaceno.

Kosmodrom Vostočnyj se začal budovat už v roce 2010 a celý komplex by měl být dokončen v roce 2018, kdy se počítá se startem prvního pilotovaného letounu. V obřím areálu bude kromě dvou odpalovacích ramp, letiště, závodů na výrobu paliva i 115 kilometrů silnic a 125 kilometrů železnic.

Nový kosmodrom Rusům poslouží jako alternativa k Bajkuru, který leží na území sousedního Kazachstánu. Rusko doposud na vybudování komplexu Vostočnyj vynaložilo částku přes 100 miliard rublů.

Tagy: Rusko kosmický program dobývání vesmíru kosmický průmysl

Zdroje: ČTK