Na nehodu lodi u Skotska mohl důstojník. Měl v sobě půl lahve rumu

- Aktuality autor: roj

Nehodu nákladní lodi, kvůli které v únoru do moře u pobřeží Skotska vyteklo 25 tun paliva, způsobil opilý ruský velící důstojník. Muž vypil půl litru tvrdého alkoholu a nezaregistroval kvůli tomu, že loď s výtlakem 7000 tun naráží v plné rychlosti do skalisek na pobřeží. Kromě toho, že svým pochybením znečistil moře, zničil loď tak, že je totálně na odpis.

Ruský důstojník byl tak opilý, že si nevšiml, že loď míří v plné rychlosti na skaliska

Ruský důstojník byl tak opilý, že si nevšiml, že loď míří v plné rychlosti na skaliska,zdroj: Profimedia.cz

Loď Lysblink Seaways s devítičlennou posádkou směřovala ze severoirského Belfastu do Norska. V době, kdy plula u skotského pobřeží, měl plavidlo jako jediný na starosti šestatřicetiletý velící důstojník.

Ten ale měl ještě před službou "soukromý telefonát, jenž v něm vyvolal úzkost, takže vypil půl litru tvrdého alkoholu", píše se ve zprávě vyšetřovatelů. O půlnoci pak nastoupil na hlídku.

Kvůli opilosti ale nebyl schopen včas změnit kurz - ignoroval totiž radar, který na nebezpečí opakovaně upozorňoval. Alarm, který by na dlouhou nečinnost hlídky upozornil zbytek posádky, nebyl navíc zapnutý.

Dechová zkouška po nehodě ukázala, že muž osmkrát překročil limit alkoholu v dechu platný pro britské profesionální námořníky. I proto přišel o práci. 

Vlastník lodi, společnost DFDS, uplatňuje vůči alkoholu na palubách svých lodí nulovou toleranci. "Nikdy jsme neviděli, že by naši politiku nulové tolerance důstojníci porušili a nikdy jsme se nesetkali s tak velkým porušením bezpečnostních postupů," uvedl mluvčí společnosti.

Vyšetřování ale ukázalo, že na Lysblink Seaways fungoval hojně využívaný celní sklad s destiláty, pivem a vínem. "Záznamy ukázaly, že sklad byl pravidelně doplňován. Prázdné lahve od piva, vína a tvrdého alkoholu nalezené na palubě po nehodě poukazují na to, že posádka výrazně holdovala alkoholu," uvedli vyšetřovatelé.

Jako jednu z dalších příčin nehody, která se obešla bez zranění a při které do moře vyteklo 25 tun lodního paliva, označili nedostatek kontrolních mechanismů a špatné navigační zvyklosti.

Tagy: alkohol Rusko Velká Británie zahraničí potopená loď

Zdroje: ČTK,The Telegraph