Na historickou návštěvu přijíždí izraelský premiér Netanjahu

- Aktuality autor: red

Na historicky první návštěvu Česka přijíždí dnes izraelský premiér. Benjamin Netanjahu se dnes setká se svým protějškem Petrem Nečasem, v pátek ho na Hradě přijme prezident Václav Klaus. Podle české diplomacie bude Netanjahu v Praze jako první premiér židovského státu od vzniku Izraele.

V Česku by měl izraelský premiér jednat mimo jiné o situaci v severní Africe a na Blízkém východě a o mírovém procesu mezi Izraelem a Palestinou. Řešit by mohl rovněž ekonomickou, vojenskou a vědeckou spolupráci.

Česká republika patří v EU k největším spojencům Izraele. V posledních letech se čelní čeští politici opakovaně vyslovili pro prohlubování vztahů s židovským státem.

Praha se staví za klidné řešení blízkovýchodního konfliktu. Během českého předsednictví v EU v roce 2009 Praha usilovala o těsnější vztahy unie s Izraelem, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg tehdy připustil, že české předsednictví mělo rozdílné názory na vývoj v Izraeli s Evropskou komisí a rozdíly panovaly i v rámci celé EU.

Proti přítomnosti Netanjahua v Česku protestuje organizace Ne naším jménem! - Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě. Celý tento týden organizuje akce a happeningy, jimiž podporuje Palestinu. "Nesouhlasíme s tím, aby Česká republika zvaním Netanjahua vyjadřovala nepřímou podporu izraelské politice, která zahrnuje mimo jiné diskriminaci a útlak původního obyvatelstva a ilegální okupaci," řekla  aktivistka Petra Šťastná.

Tagy: hrad návštěva Netanjahu

Zdroje: ČTK