Mrznoucí srážky budou místy vytvářet nebezpečnou ledovku

- Aktuality autor: red

Mrznoucí srážky budou v pondělí odpoledne a večer místy vytvářet nebezpečnou ledovku. Jev se bude podle meteorologů zřejmě opakovat ve středu.

Výstraha vydaná Českým hydrometeorologickým ústavem platí téměř pro celé území České republiky do úterního rána, ledovatka se v pondělí vyhne pouze Libereckému a Ústeckému kraji. Později se zřejmě objeví i tam.

Teploty přes den se budou pohybovat kolem minus tří stupňů až nuly a do středy se bude dál oteplovat. Přes den tak někde zřejmě bude sníh tát a v noci za nižších teplot namrzat v náledí. K tomu budou namrzat nové srážky a tvořit se tak bude ledovka.

Od čtvrtka se má postupně ochlazovat a za deset dní se podle výhledové předpovědi třeskuté mrazy znovu do Česka vrátí. Od čtvrtka také do té doby smíšené srážky opět přejdou ve sněžení.

Zvlněné frontální rozhraní, s nímž budou spojeny mrznoucí srážky, bude počasí v Česku ovlivňovat v celé první polovině týdne. Také ve středu by se mohly místy vyskytnout mrznoucí srážky, a to i mimo oblast platnosti výstražné informace, uvedli meteorologové.

Pozor na zledovatělé chodníky

V noci na čtvrtek se při výraznějším ochlazení může na většině území tvořit náledí. 
Aby lidé omezili riziko pádu na ledovce, doporučují meteorologové omezit vycházení ven. Staří lidé by neměli vycházet ven vůbec. Řidiči by měli pamatovat na možnost, že se na cestách dostanou do zácpy a vybavit se na tuto možnost.

V případě ojedinělého výskytu silné ledovky se mohou lámat větve stromů a padat dráty elektrického vedení. Ledovka tak s sebou nese riziko výpadků elektrického proudu.

Ledovka vzniká jako průvodní jev mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení, kdy dopadají na zemský povrch kapičky přechlazené vody anebo kapičky dopadají na povrch o teplotě pod nulou. Taková voda při dopadu okamžitě zmrzne a vytváří se ledovka, která bývá na rozdíl od náledí čirá a především bývá mnohdy naprosto hladká. Oproti náledí vzniká nejen na cestách, ale i na větvích a podobně.

Tagy: doprava počasí zima ledovka

Zdroje: ČTK