Mluvčí ambasády: Trezor, který vybuchl, se běžně používal

- Aktuality autor: Danica Klein

Trezor, který ve středu vybuchl v budoucím pražském sídle palestinského velvyslanectví, se běžně používal, uvedl mluvčí ambasády Nabíl Fahil. Vyvrátil tak tvrzení palestinského ministra zahraničí Rijáda Málikího o tom, že tento trezor nejméně dvě desítky let nikdo neotevřel. Při výbuchu zahynul velvyslanec Džamál Muhammad Džamál. 

Dům palestinského velvyslance

Dům palestinského velvyslance,zdroj: Policie ČR

Fahil řekl, že palestinské velvyslanectví mělo dva trezory: ten, který explodoval, a druhý, který byl léta uzavřen. Podle mluvčího tento nepoužívaný trezor policie otevřela a nic v něm nenašla. 

Mluvčí uvedl, že ambasador do vybuchlého trezoru předtím běžně ukládal peníze na výplaty a denní potřeby úřadu a dokumenty. Sejf byl prý asi 25 až 30 let starý. V rozhovoru pro Český rozhlas mluvčí popřel, že by výbušnina byla součástí zabezpečovacího systému trezoru. Výbuch si nedokáže vysvětlit a nepopřel ani možnost, že šlo o úmyslný trestný čin. 

Ministr Málikí uvedl, že velvyslanec se rozhodl, že údajný nepoužívaný trezor otevře. "Když tak učinil, něco se uvnitř (sejfu) stalo a vybuchlo to," citovala ministra AP. Zároveň poznamenala, že není jasné, jak mohl Málikí vědět, že trezoru se přes dvacet let nikdo nedotkl, ani to, proč by sejf měl obsahovat výbušninu. 

Nejmenovaný palestinský diplomat agentuře Nová Čína řekl, že mohlo jít o atentát. Česká policie výbuch vyšetřuje, policejní prezident Martin Červíček řekl, že nešlo o teroristický čin. 

Policie uvedla, že explozi trezoru způsobila neodborná manipulace s bezpečnostní schránkou. Podle policie mohl vybuchnout zabezpečovací systém, který byl součástí trezoru. 

Tagy: palestinský velvyslanec výbuch trezoru mluvčí ambasády

Zdroje: ČTK