Čína kritizuje USA za předání ujgurských "teroristů" Slovensku

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Čína dnes kritizovala Spojené státy za to, že poslaly poslední tři Ujgury zadržované ve věznici na základně Guantánamo na Slovensko. Podle čínského ministerstva zahraničí jsou to teroristé, kteří představují bezpečnostní hrozbu. Peking nepřímo vyjádřil naději, že Bratislava Ujgurům azyl nakonec neudělí a vydá je Číně.

Pentagon tento týden oznámil, že trojice příslušníků muslimské menšiny v Číně opustila americkou vojenskou věznici na Guantánamu. USA tak podle Pentagonu učinily významný krok na cestě k uzavření věznice, které při svém nástupu do funkce přislíbil prezident Barack Obama.

Slovenské ministerstvo vnitra potvrdilo, že Slovensko trojici přijme. Podle serveru Sme.sk by už všichni měli být na Slovensku.

Peking si to ale nepřeje. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čchin Kang podle agentury Reuters řekl, že jde o členy separatistického Islámského hnutí Východního Turkestánu, které Peking považuje za teroristickou organizaci.

"Jsou to skuteční teroristé. Neohrožují jen bezpečnost Číny, ohrozí také bezpečnost země, která je přijme," uvedl Čchin. "Čína doufá, že příslušná země... neudělí azyl teroristům a pošle je co nejdříve zpátky do Číny," dodal mluvčí.

Čína už dříve požádala o vydání všech ujgurských vězňů, USA to však odmítly kvůli obavám, že by jim ze strany Pekingu hrozilo pronásledování.

Na Guantánamu Američané zadržovali celkem 22 Ujgurů, většinu z nich od roku 2001, kdy byli zadrženi na afghánsko - pákistánské hranici. USA je podezřívaly z účasti na vojenských cvičeních radikálního hnutí Taliban.

Ujgurové, kteří žijí v nejvýchodnějším čínském regionu Sin-ťiang, patří k nejstarším turkickým národům ve střední Asii. Její příslušníci vyznávají většinou sunnitský islám, část Ujgurů však patří k tolerantním súfiským muslimům.

Věznici na Guantánamu založily USA v roce 2001 po teroristických útocích na New York a Washington pro osoby podezřelé z teroristické činnosti. Na Guantánamu v současnosti zůstává zhruba 150 vězňů z původních 750.

Tagy: Čína Slovensko

Zdroje: ČTK