Dnes je neděle 22. prosince 2024., Svátek má Šimon
Počasí dnes 2°C Slabé sněžení

Mladí Japonci platí agenturám, aby za ně podávaly výpovědi

Mladí Japonci platí agenturám, aby za ně podávaly výpovědi
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

V Japonsku se v posledních letech rozšířila služba vyřizující výpovědi za zaměstnance, kteří se obávají svých nadřízených nebo kvůli svému rozhodnutí trpí pocitem viny. V japonské společnosti je služba sice kontroverzní, mladí lidé ji však oceňují.

Japonsko je známé svou přísnou pracovní kulturou, která podporuje celoživotní zaměstnání u jediné firmy - například i přes špatné vzájemné vztahy mezi zaměstnancem a šéfem - a dlouhé pracovní dny.

Když se Japonec rozhodne po pár letech odejít, často se setkává s nepochopením a odporem vedení firmy. Své o tom ví Tošijuki Niino, který byl ve své práci nešťastný, a tak dal již poněkolikáté ve svém životě výpověď. Čelil však strachu z odporu svého šéfa. Tyto zkušenosti popsal jako nepříjemné. „Když se pokusíte odejít, vnutí vám pocit viny,“ řekl televizi Al-Džazíra. „Snaží se ve vás vyvolat pocity hanby, že končíte v práci po třech letech.“

Špatné zkušenosti s výpověďmi mu vnukly nápad založit s přítelem z dětství Jujčirem Okazakim startup Exit. Jak už jeho název napovídá, dvojice nabízí zadní vrátka lidem, kteří se bojí podat výpověď.

Klient zaplatí Exitu určitý poplatek, a ten místo něj kontaktuje vedení firmy a oznámí mu jeho rozhodnutí ukončit pracovní poměr. Díky tomu klient nemusí podstupovat úzkostnou konfrontaci s nadřízeným.

Prací až ke smrti

Od založení Exitu v roce 2017 začaly v Japonsku nabízet tyto služby desítky dalších firem a společně vytvořily samostatné odvětví. Niino prozradil, že každý rok vyřizuje Exit asi 10 tisíc dotazů. Ne každý z potenciálních klientů samozřejmě nakonec službu využije.

Zájem o ni mají hlavně muži okolo dvaceti let. Mnozí zaměstnavatelé ji ale kritizují. Náhlé oznámení výpovědi od třetí strany je může zaskočit. Přesně to se stalo manažerovi jedné strojírenské firmy v Tokiu Kodžimu Takahašimu. Agentura mu telefonicky oznámila odchod jednoho z pracovníků, který se rozhodl po pár dnech skončit. Takahaši musel navštívit jeho rodiče, aby si tuto informaci potvrdil. „Řekl jsem jim, že výpověď přijmu, ale že bych chtěl, aby mě nejprve kontaktoval.“

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) určila v roce 2019 průměrnou délku pracovního poměru u jedné firmy v Japonsku na 12,4 roku - ve srovnání s jejím celkovým průměrem 10,1 roku.

V roce 2018 mělo Japonsko třetí největší mzdovou prémii za pracovní poměr u jediné firmy trvající minimálně dvacet let - po Turecku a Jižní Koreji. Japonsko má rovněž jedny z nejdelších pracovních směn, i když tento trend postupně klesá. Stále však pracuje více než 60 hodin týdně asi šest procent Japonců. V zemi kvůli tomu existuje termín „karóši“, neboli smrt z přepracování. Lidé často kvůli stresu a dlouhým hodinám v práci umírají na infarkt myokardu, cévní mozkovou příhodu nebo spáchají sebevraždu.

Zdroje:
Al-Džazíra