Dnes je pondělí 4. prosince 2023., Svátek má Barbora
Počasí dnes -12°C Skoro zataženo

Články autora

Radek Chlup

Magazín

Ostrov ve Skotsku, kde je udržitelnost a soběstačnost smyslem komunity

Radek Chlup 3. 12. 2023
Přestože je Eigg jedním z nejmenších ostrovů Skotska, vyznačuje se progresivním, udržitelným, ekologicky uvědomělým, a tedy inspirativním způsobem života. Žije zde soudržná a od průmyslového světa izolovaná komunita.
Magazín

Ekologové protestují proti renovaci lyžařského střediska v Itálii

Radek Chlup 1. 12. 2023
Úřady v italské obci Bellagio se rozhodly renovovat lyžařské středisko na hoře Monte San Primo. Lyžařská infrastruktura však na jejím úbočí nechátrá jenom tak. Hora je dávno beze sněhu a podle aktivistů je pro ni tento projekt zbytečnou zátěží.
Magazín

Co s kávovým odpadem? Australští výzkumníci ho přidali do betonu

Radek Chlup 29. 11. 2023
Většina z nás si bez kávy nedokáže představit ráno, tato potřeba je ale přítěží pro životní prostředí. Vzniká obrovské množství kávového odpadu, který znečišťuje planetu. Odborníci z Austrálie ale přišli na způsob jeho využití: Může zpevnit beton.
Magazín

Vědci vyřešili tisíciletou záhadu, proč nás může z červeného vína bolet hlava

Radek Chlup 28. 11. 2023
Američtí vědci zjistili, proč nás často tak bolí po konzumaci červeného vína hlava. Může za to jinak zdravá sloučenina, která se přirozeně vyskytuje v ovoci a zelenině. Může způsobovat migrény, zarudnutí v obličeji a nevolnost.
Magazín

Francii na žebříčku nejnavštěvovanějších evropských destinací předstihne Turecko

Radek Chlup 24. 11. 2023
Francie patří mezi nejoblíbenější turistické destinace. Zemi prožitků, lásky a umění zaplavili během letní sezóny návštěvníci z celého světa, ale i přes obrovský zájem o její romantickou atmosféru se o slovo hlásí další hráč: Turecko.
Zpravodajství

Od vandalismu k umění: Díky graffiti se staly ulice galeriemi pro všechny

Radek Chlup 21. 11. 2023
Od značkování území pouličními gangy po sociální aktivismus a osobní vyjádření v prestižních galeriích. Tak by se dal shrnout vývoj graffiti, výtvarného pouličního umění původně z New Yorku, které však ve skutečnosti vzniklo kdesi u ohně v jeskyni.
Magazín

Chybí vám rodina či přátelé a bydlíte sami? Pak hrozí, že zemřete dříve, varuje studie

Radek Chlup 20. 11. 2023
Nedostatek všech typů sociálních vazeb spojili britští vědci se zvýšeným rizikem předčasného úmrtí o téměř 40 procent. Jejich studie přispívá k řadě důkazů, že izolace a nedostatek hlubších vztahů neprospívá lidskému zdraví.
Magazín

Temná turistika: Jak klimatické změny mění kdysi prosperující místa v města duchů

Radek Chlup 16. 11. 2023
Již dříve řada expertů i politiků varovala, že klimatické změny spustí migrační vlny. Lidé opustí své domovy a za nimi zůstanou jen města duchů. To už se přitom děje a těchto strašidelných míst zejících prázdnotou ve světě přibývá.