Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -1°C Oblačno

Místo trosek malajsijkého letounu našli vrak lodi z 19. století

Místo trosek malajsijkého letounu našli vrak lodi z 19. století
Místo trosek letu MH370 našli pátrači vrak lodi z 19. století | zdroj: AFP PHOTO / FUGRO / ATSB

Během pátrací akce po troskách letadla společnosti Malaysia Airlines MH370, který loni zmizel během cesty z Kuala Lumpur do Pekingu, našli odborníci v Indickém oceánu vrak nákladní lodi z 19. století. Podle úředníků to dokazuje, že pokud se trosky na dně moře nacházejí, pátrací týmy je najdou.

"Nález je fascinující… ale není to to, co jsme hledali," řekl vedoucí pátracího týmu Peter Foley. Vrak objevil sonar v hloubce čtyř kilometrů. Pátrači se domnívali, že by mohlo jít o trosky zmizelého letadla, a proto spustili ke dnu kamery. Podle námořního archeologa Michaela McCarthyho vrak pochází z námořní lodi z 19. století.

"Samozřejmě jsme zklamaní, že to není letadlo. Ale díky tomu se ukázalo, že systémy, zařízení a osoby zapojené do pátrání, fungují dobře. Ukázalo se, pokud se trosky v prohledávané oblasti nacházejí, najdeme je," uvedl Foley.

Pátrací týmy stále prohledávají oblast o rozloze 60 tisíc metrů čtverečních u západního pobřeží Austrálie, kam podle odhadů letoun s 239 lidmi na palubě mohl dopadnout.

Zdroje: