Dnes je neděle 22. května 2022., Svátek má Emil
Počasí dnes 12°C Polojasno

Milý Cyrile, říkej pravdu a buď pozitivní, vytáčel Bém Svobodu

Milý Cyrile, říkej pravdu a buď pozitivní, vytáčel Bém Svobodu
zdroj: tisková zpráva

Rozhlasový kulatý stůl pražských politiků opět nabídl slovní potyčky mezi Pavlem Bémem a Cyrilem Svobodou. "Začala nám dryáčnická předvolební kamapaň," glosoval dění Bém.

Primátor a šéf pražské ODS Pavel Bém se opět střetl s předsedou KDU-ČSL Cyrilem Svobodou, který je lídrem pro květnové volby v Praze. "Ty máš vždycky nervy. Buď pozitivní," nabádal Bém Svobodu během rozhlasové debaty v Českém rozhlase 6. Podobně reagoval před třemi týdny v České televizi. Spíše jako doplněk ve studiu byli i zástupci ČSSD Petr Hulínský a František Laudát z TOP 09.

Tentokrát se nehovořilo tolik o projektu Opencard, emoce vyvolal pronájem Škodova paláce. "Buď pozitivní Cyrile a říkej pravdu," opravoval Bém Svobodu, zda o údajně nevýhodném pronájmu paláce psal ten či onen český deník.

Začala dryáčnická kampaň

Pražský primátor zdůraznil, že v debatě posledních dnů zaznívají nepravdivé a neférové argumenty. "Začala nám volební kampaň. Vždy je poznamenána negativními argumenty a emocemi," postěžoval si Bém na mediální ofenzivu svých volebních protivníků. "Výtky jsou logické, ale vyčítám jim obsah i formu," zdůraznil Bém s tím, že kampaň je "dryáčnickou".

Svoboda zopakoval, aby Bém odstoupil. "Praha se stala symbolem, že kšeft je politikou a politika kšeftem," horlil šéf lidovců.

Poslanec František Laudát, který přešel z ODS do TOP 09, je přesvědčen, že celá situace v Praze je vyvrcholením vnitrostranického boje v pražské ODS. "Souvisí to s personálním obsazením pražské ODS. Je tam celá řada Jančíků," prohlásil Laudát.

Spor o Škodův palác

Ohledně pronájmu Škodova paláce Bém vysvětlil, že magistrát sestěhoval 18 úřadů do jedné budovy. Ostatní pronajal a celkem ročně ušetří 13 milionů korun, tvrdil primátor. Petr Hulínský potvrdil, že podle účetnictví je tomu skutečně tak a Svoboda se ve své kritice mýlí, což vyvolalo hlasitý smích Pavla Béma.

"Pane Svobodo, nebo milý Cyrile. Říkej pravdu, jsi křesťan," vstupoval Bém do Svobodových slov během debaty. Modarátorka opakovaně znesvářené "kohouty" umravňovala. Nakonec to nevydržela a propukající hádku zažehnala slovy. "Třikrát jsem vás požádala, abyste si neskákali do řeči. Odmítám se tvářit jako učitelka, která vás bude sekýrovat," nečakaně vstoupila do košaté debaty moderátorka rozhlasu.

Arogance moci a jeho zrcadlo

Cyril Svoboda na závěr předtočené padesátiminutové debaty zopakoval, že je třeba obměnit vedení magistrátu, jež je poznamenáno arogancí moci. A ta je společným jmenovatelem všech pražských kauz. "Incheba, Škodův palác, Veolie, tituly, opencard. To je styl, který musí jednou skončit," opakoval Svoboda.

Bém okamžitě kontroval: "Svoboda je zrcadlem arogance moci. Seděl ve všech vládách, pravých nebo levých."

Středověký cenzor a inkvizitor

Politici se střetli ještě kvůli údajnému kupování titulů a rychlostudiu některých pražských radních ODS. Svoboda nejprve neuvedl konkrétní jména a po zásahu moderátorky si vzpomněl pouze na Milana Jančíka, který je starostou a nikoliv pražským radním a pak na viceprimátora Milana Richtera, který ale před několika lety vystudoval zemědělskou univerzitu.

"Pokud je to pravda Cyrile, dej mi důkaz. Chováš se jako středověký cenzor, inkvizitor, který někoho upálí bez důkazů," vyčetl argumentační i artikulační nejistotu Svobodovi Bém. A také jednou dodal: "Já pláču," v reakci na výroky šéfa KDU-ČSL. Moderátorka pak posluchače uklidnila, že pan primátor ve skutečnosti ve studiu nepláče.

www.parlamentnilisty.cz