Metrostav v úzkých: Na pozemky, kde postavil byty, se vztahuje restituce

- Aktuality autor: Michal Polák

Společnost Metrostav Development postavila 120 bytů na žižkovském pozemku, o který se nyní v restituci ucházejí potomci bývalého velkostatkáře Julia Bečváře. Pozemkový úřad již rozhodl, že parcela Metrostavu nepatří. Firma ale do projektu investovala téměř miliardu korun. Informují o tom Hospodářské noviny (HN). 

Stavba Metrostavu (ilustrač. foto)

Stavba Metrostavu (ilustrač. foto),zdroj: Mediafax

Metrostav se brání mimo jiné dřívějším potvrzením od pozemkového úřadu, že parcely se žádné navracení netýká. "Podle nás je celá restituce vymyšlená," řekl HN generální ředitel Jiří Procházka. 

Restituenti se na Metrostav obrátili prostřednictvím advokáta poprvé loni na jaře. Nabídli, že za 68 milionů korun žádost o vrácení pozemku stáhnou. Firma odmítla, důvodem bylo právě potvrzení Státního pozemkového úřadu, že se na parcelu restituce nevztahuje. Úřad před koncem loňského roku rozhodl, že pozemek pravomocně patří jedné z restituentek. 

Metrostav podal žalobu

Pokud Bečvářovi potomci parcelu skutečně dostanou, bude muset podle HN zaplatit Metrostavu stamilionové odškodnění hlavní město Praha. Magistrát i Metrostav proto nyní podávají proti rozhodnutí úředníků žalobu. 

Metrostav na parcele o rozloze 5,8 hektaru plánuje postavit celkem 1000 bytů. Do projektu investoval 950 milionů korun. Již dokončené byty potřebuje firma nutně prodávat, jenže zájemci se z katastru dozvědí, že jim hrozí restituce. Zatímco loni Metrostavprodal 36 bytů, letos ani jeden. Lidé mu navíc vypovídají již uzavřené smlouvy.

Tagy: byty Žižkov metrostav

Zdroje: ČTK