11 let ve vězení: Muž postrčil důchodce, který se při pádu zranil a zemřel

- Aktuality autor: Michal Polák

Za napadení šestaosmdesátiletého muže po dopravní nehodě v centru Brna si řidič Pavel Domša definitivně odpyká 11 let ve vězení. Jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud (NS), uvádí usnesení v soudní databázi. Agresivní řidič napadl důchodce poté, co kvůli němu musel prudce zabrzdit na přechodu a zezadu do něj narazilo jiné auto. Senior po pádu na zábradlí utrpěl zlomeninu lebeční kosti. Na následky zranění v nemocnici později zemřel. 

Domša žádal Nejvyšší soud o to, aby zrušil pravomocný verdikt a nařídil nové projednání případu. Jeho úmysly při incidentu prý nesměřovaly k ublížení na zdraví, natožpak těžkému. Podle NS však justice posoudila případ správně. "Obviněný napadl poškozeného neočekávaným a překvapivým útokem s rozběhem zezadu. Pro obviněného bylo za této situace snadno seznatelné, že byť se jednalo o strčení, postačovalo to k nevyhnutelnému a nekontrolovanému pádu poškozeného a k jeho nárazu hlavou na tvrdou překážku," stojí v usnesení. Domša tak prý musel předvídat, že takový pád může u starého člověka vést ke smrtelnému zranění. 

Konflikt se udál v říjnu 2010 v Lidické ulici. Domša přijížděl ve voze k přechodu pro chodce, po kterém přecházel šestaosmdesátiletý senior. Prudce zabrzdil a zezadu do něj narazilo druhé auto. Domša na seniora, který prý náhle vkročil do vozovky, po kolizi zaútočil. Dostihl jej na nedalekém tramvajovém ostrůvku, kde do muže zezadu vší silou strčil. Senior při pádu narazil hlavou do zábradlí. Lebka při nárazu praskla. Domša u soudu tvrdil, že chtěl důchodce pouze zastavit, protože jej považoval za viníka nehody. 

Mnoho trestu z minulosti

Uložený trest se vztahuje také na předchozí napadení další řidičky u brněnského nákupního centra Olympia. Tam nejprve narážel svým vozem do jejího auta, neboť jej rozzlobila stylem jízdy. Když pak oba z aut vystoupili, strčil do ní tak prudce, že se s pohmožděninami musela dva týdny léčit. 

Podle karty řidiče byl Domša už dříve opakovaně postihován za přestupky. Například za to, že při couvání úmyslně narážel do druhého osobního auta. Přitížilo mu také to, že byl již dříve potrestán za přechovávání marihuany.

Tagy: Brno smrt důchodce Nejvyšší soud

Zdroje: ČTK