Mayová odchází, rezignuje 7. června

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 24. 5. 2019 16:58) - Aktuality autor: šar

Britská premiérka Theresa Mayová skončí 7. června jako šéfka britských konzervativců. Na postu ministerské předsedkyně zůstane, dokud si partaj nenajde nového lídra.

Oznámení v slzách

Oznámení v slzách , zdroj: Profimedia.cz

Konzervativci 10. června zahájí proces volby člověka, který Mayovou vystřídá v premiérském křesle. Podle deníku The Times by Britové mohli mít nového premiéra koncem července. 

Mayová to oznámila po schůzi s šéfem parlamentního výboru konzervativních poslanců Grahamem Bradym. Ten od Mayové požadoval přesné datum rezignace. 

Tlak na rychlý odchod Mayové z čela vlády i vedení konzervativců rostl v posledních týdnech kvůli sporům ohledně brexitu. Mayová se snažila prosadit vyjednanou, parlamentem třikrát odmítnutou dohodu. Své spolustraníky pak popudila tím, že během vyjednávání s labouristy slíbila opozici významné ústupky. 

To, že Mayová končí, neznamená nutnost vyhlášení předčasných voleb, konzervativci však musí rychle najít jejího nástupce. Předčasné volby nicméně požaduje vůdce labouristů Jeremy Corbyn - a chce, aby se konaly co nejdříve. Uvedl, že ať se lídrem konzervativců stane kdokoliv, musí lidé o budoucnosti Británie rozhodnout ve volbách. 

Tagy: Velká Británie rezignace zahraničí Evropská unie britská politika Brexit

Zdroje: čt24