Lidice - smutné memento nacistické hrůzovlády

- Aktuality autor: Danica Klein

Do druhé světové války byly Lidice jen obyčejnou vískou na Kladensku. Vše se ale změnilo před 70 lety, 10. června 1942, kdy byla vesnice obklíčena gestapem, její obyvatelé popraveni nebo deportováni do koncentračních táborů. Nakonec byly Lidice srovnány se zemí. Jejich vyhlazení bylo jednou z nacistických odpovědí na atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Rozzuřený vůdce Adolf Hitler požadoval exemplární trest a Lidice byly vybrány spíše náhodou. Na počátku celé tragédie byl zadržený dopis, v němž se jistý Josef Říha snažil ukončit mimomanželský vztah s dělnicí Annou Maruščákovou.

Říha napsal dopis tak, aby utvrdil svoji milou v domnění, že je odbojářem, který musí kvůli své činnosti zmizet. Přestože výslechy ani domovní prohlídky neprokázaly nic, co by Lidice s atentátem spojovalo, vydal Hitler rozkaz vymazat je z mapy.

Čtěte také: Před 70 lety chtěli nacisté vymazat Lidice z mapy

Přímo na místě bylo zastřeleno 173 mužů a chlapců starších 15 let. Ženy byly odvlečeny do koncentračního tábora v Ravensbrücku, děti deportovány k "rasovému zkoumání".

Válku jich přežilo jen 16. Oběťmi nacistického vraždění se stalo celkem 340 lidických obyvatel.

Tagy: Česko masakr holokaust lidice

Zdroje: ČTK