Liberec dostal za chybné tendry k MS pokutu 6,5 milionu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Liberec dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 6,55 milionu Kč za chyby v tendrech souvisejících s mistrovstvím světa v klasickém lyžování v roce 2009.

Je to nejvyšší pokuta, jakou dosud úřad za chyby v zakázkách uložil. Město tendry nezákonně dělilo. Úřad to v pondělí uvedl v tiskové zprávě. 

ÚOHS našel chyby v šesti ze sedmi řízení, které s Libercem vedl. Celkem zkoumal 72 veřejných zakázek. Rozhodnutí zatím nejsou pravomocná. Město se proti nim může odvolat k předsedovi ÚOHS. 

Podle náměstka pro ekonomiku Jiřího Šolce je věc pro město nepříjemná. "Před nedávnem jsme museli zaplatit tři miliony korun za zakázku na odpady, a nyní další pokuta. O tom, že je správní řízení vedeno, samozřejmě víme, doufal jsem jen v jiné vyústění," reagoval na rozhodnutí ÚOHS Šolc.

Město se chce bránit, peníze prý nemá

Vedení města podle něj bude teprve zvažovat další postup. "Měli bychom využít všech možností, které nám zákon dává k tomu, abychom tuto pokutu odvrátili, snížili či alespoň oddálili její zaplacení. Na zaplacení takto vysoké částky v napjatém městském rozpočtu peníze nejsou a budeme muset hledat cesty, jak to řešit," řekl Šolc. 

Úřad zahájil správní řízení na základě kontroly, kterou provedl v březnu 2009. Zahájil jedenáct řízení, které později sloučil do sedmi. Podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje šlo o nejnáročnější sérii správních řízení, jakou kdy úřad řešil, zejména vzhledem k neobvykle vysokému počtu zakázek. 

Opakované porušení zákona

Nejzávažnější porušení zákona nastalo při zadávání 27 zakázek spojených s budováním sportovního areálu Ještěd. Zakázky za téměř 700 milionů korun získaly STRABAG, SYNER, oaza-net, EUROVIA CS, Regionální stavební a ELPROINVEST. Město zejména nezákonně dělilo zakázky na více tendrů. Ve dvou zakázkách úřad pochybení neshledal. 

V řízení, které se týkalo třinácti zakázek spojených s budováním sportovního areálu Vesec za 260 milionů korun byly chyby u dvanácti případů. Liberec za to dostal pokutu jeden milion.

Chyby byly i v tendrech na vybudování metropolitní internetové sítě, v zakázkách na projektovou dokumentaci nebo na dodávku sněžných pásových vozidel pro skokanský areál Ještěd a pro běžecký areál ve Vesci.

Tagy: Liberec pokuty MS tendry

Zdroje: ČTK