Libanonce trápí problémy s odpadky. Hrozí i pád vlády

- Aktuality autor: pal

Tisíce lidí už druhý den demonstrují v centru Bejrútu proti libanonské vládě, která neřeší problémy s odpadky. Demonstranti volají po svržení vlády, která je podle nich zkorumpovaná a nefunkční. Libanonský premiér Tammám Salám už pohrozil svoji rezignací. 

Problémy s odpadky vyhnaly do ulic tisíce Libanonců

Problémy s odpadky vyhnaly do ulic tisíce Libanonců,zdroj: Profimedia.cz

Proti sobotním násilným protestům policie použila vodní děla a slzný plyn. Zraněno bylo podle AP přes sto lidí.

V ulicích hlavního města se od minulého měsíce hromadí tisíce tun odpadu, protože obyvatelé vesnic kolem největší skládky v zemi k ní zablokovali přístup a chtějí si vynutit její uzavření.

Odpadková krize prohloubila dlouhodobé ochromení libanonského politického systému. Země nemá od loňského května prezidenta, protože parlament není schopen jej zvolit.

Situaci v politicky a nábožensky rozděleném Libanonu zhoršuje válka v sousední Sýrii a s ní související uprchlická krize.

"Jestliže to takto půjde dál, směřujeme ke zhroucení. Na tom se nechci podílet," řekl premiér Salám v televizním vystoupení. Sobotní použití síly proti demonstrantům označil za nepřijatelné a řekl, že příslušní činitelé budou pohnáni k zodpovědnosti.

Naznačil, že pokud jeho vláda nerozhodne o řešení problému odpadu na čtvrtečním zasedání, "pak je zbytečná".

Salámovo odstoupení by podle agentury Reuters vyvolalo ústavní krizi. V Libanonu musí nového premiéra jmenovat prezident, úřadujícím prezidentem je ale nyní ze své funkce právě Salám.

Salám také varoval před finančním kolapsem a poukázal na to, že vláda příští měsíc zřejmě nebude schopna vyplatit státním zaměstnancům mzdy.

 Přestává být také schopna vydávat nové dluhopisy, což by znamenalo neschopnost splácet dluhy a státní bankrot. Státní dluh Libanonu činí 143 procent hrubého domácího produktu, řekl Reuters zdroj z vlády.

Tagy: zahraničí odpadky Libanon protivládní protesty

Zdroje: ČTK