Labe má v Ústí kulminovat v úterý zhruba na 10,8 metru

- Aktuality autor: Michal Polák

Labe má v Ústí nad Labem o půlnoci dosáhnout deseti metrů, v úterý ráno by řeka měla mít ještě o 60 centimetrů víc. Kulminace se tu očekává během úterka asi na 10,8 metru. Informovala o tom mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. Původní odhady kulminaci situovaly asi o 30 centimetrů níž. Ústím by mělo v úterý protékat 3750 metrů krychlových vody za sekundu. Při historické povodni v roce 2002 to bylo 4700 metrů krychlových vody za sekundu. Hladina řeky tehdy měla 1196 centimetrů. 

Voda z Labe

Voda z Labe,zdroj: Profimedia.cz

"Podle aktuální předpovědi by mělo Labe o půlnoci dosáhnout deseti metrů, v úterý ráno by měla hladina být na úrovni 10,6 metru a kulminace se předpokládá během dne ve výši přibližně 10,8 metru," sdělila mluvčí. V 11:00 dosahovala hladina Labe v Ústí 716 centimetrů a protékalo tudy 1750 kubíků vody za vteřinu. Průměrná roční výška hladiny tu přitom dosahuje 248 centimetrů, v ročním průměru tu protéká 293 kubíků vody za vteřinu. 

Zhruba od 9:00 v krajském městě evakuují lidi z oblastí, které má zasáhnout povodeň. Týká se asi 40 ulic ve čtvrti Střekov, Neštěmice a v centru a také chatových oblastí Církvice a Sebuzín. "Evakuace obyvatel z postižených lokalit pokračuje bez větších komplikací," uvedla Macová. 

Oba ústecké mosty budou nefunkční

Během odpoledne se zřejmě zatopí nájezdy na oba ústecké mosty a ty budou uzavřeny. Městská doprava zatím funguje bez omezení, podle Macové je však třeba počítat s tím, že v následujících hodinách bude doprava ve městě výrazně omezena. 

Uvedla, že informace občanům poskytuje tísňová linka městské policie na čísle 156 a krizová linka na čísle 475 271 100, kterou nepřetržitě obsluhuje šest pracovníků magistrátu. Informace jsou průběžně zveřejňovány také na webu města.

Tagy: povodně Ústí nad Labem

Zdroje: ČTK