KSČM slibuje daňovou progresi a státní pomoc firmám v problémech

- Aktuality autor: red

Komunisté slibují lidem ve volebním programu, že zruší takzvanou superhrubou mzdu a zavedou progresivní zdanění lidí i firem. Hodlají prosadit státní odkup akcií podniků, které se dostávají do ekonomických problémů.

KSČM odmítá důchodovou reformu, která by část peněz z pojištění vyvedla do soukromých fondů. Chce dále zrušit poplatky ve zdravotnictví a nechce školné. Komunisté by také zavedli vázaný mandát poslanců proti takzvanému přeběhlictví, řekl dnes novinářům místopředseda KSČM Stanislav Grospič.


Daňových pásem pro zaměstnance chtějí komunisté zavést podle něho pět; lidé s podprůměrnými příjmy by platili daň devět až 15 procent, příjmy nad milion korun ročně by byly daněny 40 procenty. Dvě daňová pásma 24 a 32 procent by byly zavedeny pro firmy. Dividendy chtějí komunisté zdanit 20 procenty, naopak osvobozeny od daně by měly být úroky z vkladů obyvatel, uvedl Grospič.
KSČM hodlá prosazovat zákaz anonymních akcií. Chce zastavit privatizaci majetku státu a posílit úlohu státu při podpoře a regulaci jednotlivých průmyslových odvětví. Návrh na státní odkup akcií podniků v problémech Grospič zdůvodnil tím, že by se mohla státní podporou zvýšit zaměstnanost, výroba a konkurenceschopnost.
"Není třeba provádět důchodovou reformu, která by vyvedla pojištění do soukromých fondů," pokračoval místopředseda KSČM. Komunisté chtějí zachovat státem garantovaný, průběžně financovaný systém, zavést minimální důchod a zvýšit průměrnou penzi nad 40 procent průměrné hrubé mzdy.


Ve zdravotnictví by komunisté zrušili regulační poplatky. Podle nich by měla existovat jen jedna zdravotní pojišťovna místo současných devíti. Ve školství hodlá KSČM zajistit dostupnost veřejného vzdělávání "bez spoluúčasti a zadlužování mladé generace," sdělil Grospič.


Komunisté nechtějí podle něho "výrazně měnit" volební systém, ale posílili by přímou demokracii uzákoněním obecného referenda. Zavedli by vázaný mandát poslance, aby se strany mohly domoci parlamentního křesla v případě, že ji některý z jejich poslanců opustí.


S kriminalitou a korupcí chtějí komunisté bojovat například uzákoněním dozoru nad postupem státních zástupců a zavedením majetkových přiznání pro lidi s majetky vyššími než deset milionů korun. Ústřední heslo jejich programu je "Práce a sociální jistoty", dodal Grospič.

Tagy: program KSČM

Zdroje: ČTK