Koruna dnes byla k euru nejsilnější za poslední dva týdny

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Česká měna se dnes k euru přiblížila k nejvyšší úrovni za poslední dva týdny, zatímco vůči dolaru o své zisky z konce týdne přišla. Podle údajů serveru Patria Online byla koruna v 17:00 k euru výše o osm haléřů na 25,25 Kč/EUR a k dolaru o 13 haléřů klesla na 20,61 Kč/USD.

Podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka posílily středoevropské měny překvapivě, protože euro vůči dolaru opětovně oslabilo.

Kurz maďarského forintu se dostal na nejvyšší úroveň za posledních deset měsíců. Podporou mu podle Vejmělka byla očekáváními, že se maďarští představitelé dohodnou s EU a Mezinárodním měnovým fondem na poskytnutí finanční pomoci Maďarsku.

Ačkoliv zisky polského zlotého i české koruny byly podle Vejmělka relativně umírněné, koruna atakovala nejsilnější úroveň za poslední dva týdny, když se kurz přiblížil k 25,20 Kč/EUR.

Euro vůči dolaru ztratilo předchozí zisky a oslabilo na 1,2243 USD/EUR. Důvodem oslabení byla podle Vejmělka zejména čísla o vývoji HDP Španělska za druhé čtvrtletí. Ta ukázala, že španělské hospodářství upadá do stále hlubší recese. "To je situace, která dále ztěžuje nezbytné fiskální konsolidace, a vytváří tlak na evropské představitele řešit španělské problémy z pozice eurozóny," dodal.

Tagy: Euro Dolar měna úroveň

Zdroje: ČTK