Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Oblačno

Kontrola v prezidentské kanceláři. Vnitro prověří nakládání s dokumenty

Kontrola v prezidentské kanceláři. Vnitro prověří nakládání s dokumenty
Úřady mají na Hradě v souvislosti se skartováním tajné zprávy o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu ve Vrběticích prověřit, jak se od začátku loňského roku dodržovaly požadavky na ochranu utajovaných informací | zdroj: MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia

Ministerstvo vnitra dnes zahájí desetidenní kontrolu, která bude v Kanceláři prezidenta republiky prověřovat správu dokumentů a spisů.

Kontrolu vnitra a Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) v Kanceláři prezidenta republiky (KPR) doporučil začátkem února sněmovní bezpečnostní výbor.

Úřady podle něj mají na Hradě v souvislosti se skartováním tajné zprávy o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích prověřit, jak se od začátku loňského roku dodržovaly požadavky na ochranu utajovaných informací.

Skartování tajné informace

Vnitro kontrolu provede na základě podnětu podaného Národním archivem, sdělila ČTK Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva. Úřad původně oznámil, že kontrola začne ve čtvrtek 10. února. „Termín zahájení byl následně po dohodě s ředitelem odboru spisové a archivní služby KPR stanoven na 14. února v 09:00 hodin,“ doplnila Malá.

Kontrola nakládání s utajenými informacemi náleží do působnosti NBÚ. Předmětem kontroly vnitra bude dodržování zákona o archivnictví a předpisů souvisejících s agendou propůjčování státního vyznamenání prezidentem od roku 2019, uvedla Malá. „Dokud nebude kontrola ukončena, ministerstvo vnitra nebude v souladu s kontrolním řádem poskytovat a komentovat bližší informace týkající se dané věci,“ doplnila.

Na skartování tajné informace na Hradě upozornily Radiožurnál a server Respekt.cz. Policisté podle nich na informaci o skartování materiálu narazili, když na Hradě zjišťovali, zda se s tajnou zprávou o Vrběticích neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. KPR poté potvrdila, že dokument skartovala. Odmítá ale, že by tím porušila předpisy.

Dokument od Bezpečnostní informační služby (BIS) podle Hradu dorazil v hrubém nepořádku. Kontrarozvědka tvrzení odmítla, připustila jen drobnou administrativní chybu. Bezpečnostní výbor po vyslechnutí šéfa BIS Michala Koudelky, ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jiřího Mazánka a šéfa NBÚ Jiřího Langa konstatoval, že BIS a NCOZ jednaly podle předpisů. Na své příští zasedání pozval výbor kvůli ujasnění některých záležitostí zástupce KPR.

Prezidentská kancelář v prohlášení uvedla, že písemnost prošla skartačním řízením. Server Seznam Zprávy ale napsal, že podle jeho zdrojů na Hradě existuje písemný záznam, že tajný dokument byl skartován omylem. Tento záznam podle serveru získali policisté z NCOZ.

Prezident Miloš Zeman diskusi o skartaci označil za bouři ve sklenici vody. V Partii na CNN Prima News se podivil, že dokument adresovaný Hradu nebyl označen jako tajný, ale v nižším stupni jako důvěrný.

Zdroje: