Konec zdravotnických poplatků. Chybí už jen podpis prezidenta

- Aktuality autor: art

Senát ve středu odhlasoval zrušení zdravotnických poplatků. Pacienti tak už nebudou muset platit třicetikorunovou taxu u lékaře nebo poplatek za recept v lékárnách. Zbývá už jen podpis prezidenta Miloše Zemana.  Zrušení poplatků slibovali sociální demokraté i hnutí ANO.  Pravice byla naopak proti. 

Do nemocnice už nebudete muset s drobnými, tedy pokud nezamíříte na pohotovost

Do nemocnice už nebudete muset s drobnými, tedy pokud nezamíříte na pohotovost,zdroj: Isifa.com

Poplatky se ruší s jedinou výjimkou, a to je devadesátikorunový platba za návštěvu pohotovosti. Zdravotnické poplatky zavedla vláda tehdejšího občansko-demokratického premiéra Mirka Topolánka, aby regulovala návštěvnost u lékařů a zároveň podpořila rozpočet nemocnic.

Kritici poplatků ale tvrdí, že poplatky představují pro pacienty nepřípustné omezení, zatímco zdravotnickému resortu nijak zvlášť nepomáhají. Sociálně demokraticky senátor Jan Žaloudík během středečního rokování připomněl, že Češi na poplatcích vydali přibližně šest miliard korun.

Ambulance a lékárny kvůli zrušení poplatku přijdou o víc než tři miliardy, dostanou ale na základě úhradové vyhlášky náhradu ve výši peněz, které se na poplatcích vybraly loni. 

Tagy: Česko česká politika české zákony zdravotnické poplatky poplatky u lékaře

Zdroje: ČTK