Komu patří Krteček? Milerova vnučka nemá právo obchodovat s postavičkou

- Aktuality autor: Danica Klein

Smlouva, díky níž vnučka výtvarníka Zdeňka Milera Karolína prodává licence na oblíbenou dětskou postavičku Krtka, je prý neplatná. Podle serveru Lidovky.cz to tvrdí správkyně Milerova dědictví Milena Fischerová, která nechala dokument právně prověřit. Podle Milerové ale její společnost Little Mole obchoduje s autorskými právy na Krtka na základě licenční smlouvy, kterou uzavřela se svým dědečkem ještě za jeho života. 

Karolína Milerová

Karolína Milerová,zdroj: http://www.praguepost.com/

"Jsem přesvědčena, že tato smlouva je zcela neplatná. Nechala jsem si k tomu udělat se souhlasem dědiců odbornou právní expertizu," řekla webu Fischerová. Milerová smlouvu zveřejnit nechce. Podle Fischerové v ní Miler uděluje nevýhradní licenci k veškerému dílu za jednorázový poplatek 1000 korun na celou dobu autorskoprávní ochrany - tedy po dobu 70 let po smrti, uvedly Lidovky.cz. 

Výtvarník, ilustrátor a režisér animovaných filmů Zdeněk Miler zemřel 30. listopadu 2011 ve věku 90 let. Dědické řízení zatím není ale stále uzavřeno. Do té doby jako správkyni licencí určil Zdeněk Miler v roce 2006 advokátku Milenu Fischerovou, s níž dlouhodobě spolupracoval. Společnost Little Mole založila Karolína Milerová před dvěma lety se svým dědečkem a dnes ji řídí. 

Některé firmy, které získaly práva na používání postavičky Krtka, se ale soudně brání proti licencím prodávaným společností Little Mole. Firma Dino Toys počátkem července poprvé uspěla, soud vydal předběžné opatření, které zakazuje konkurenčním firmám výrobky s Krtečkem distribuovat v ČR a na Slovensku. Zboží z Německa dováženému opět pod licencí společnosti Little Mole se brání i výrobce dřevěných hraček Detoa z Albrechtic. 

Tagy: majetek krteček vnučka

Zdroje: ČTK